Vanuatu

Vanuatu je ostrovná krajina v Melanézii na severovýchod od Austrálie.

Vanuatu je ešte značne turistami neobjavená krajina. Ide však o krásny tropický raj s čiernymi i bielymi plážami, lemovanými palmami.

Miestni obyvatelia sú veľmi priateľskí, aj keď nie sú ešte veľmi zvyknutí na turistov – môže sa stať, že ich vaša prítomnosť v odľahlejších kútoch krajiny prekvapí.

Obyvatelia sú značne veriaci, v nedeľu sú väčšinou obchody zatvorené. Výnimkou sú dni, kedy sa v prístave nachádza zaoceánska loď s turistami.

Na Vanuatu sa rozpráva bislamou, kreolskou angličtinou. Väčšina obyvateľov bez problémov rozumie klasickej angličtine. Okrem toho tu existuje 113 rôznych jazykov, čo je najvyššia hustota na svete, vzhľadom k nízkemu počtu obyvateľov (asi 260 tisíc). Jeden jazyk tak pripadá v priemere na 2 a pol tisíc obyvateľov.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú pre návštevu Vanuatu vízum. Pobyt do 30 dní im bude povolený len na základe platného cestovného pasu, ktorý musí byť platný aspoň 4 mesiace po zamýšľanom opustení krajiny. Je nutné sa taktiež preukázať letenkou do ďalšej destinácie.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Jediným spôsobom, ako sa dostať na Vanuatu, je letecké spojenie (okrem oceánskych plavieb). Hlavné medzinárodné letisko sa nachádza na ostrove Efate v Port Vile, ďalšie potom na ostrove Espiritu Santo.

Letecké spojenie zabezpečuje národný prepravca Air Vanuatu, ktorý lieta do Austrálie, na Nový Zéland a Fidži. Okrem toho sem lietajú Virgin Australia (z Brisbane), Air New Zealand (z Aucklandu) a Fiji Airways (z Nadi).


Ako tu cestovať?

Domáci prepravca Air Vanuatu zabezpečuje spojenie medzi najväčšími ostrovmi.

Ďalší menší prepravcovia, ako napr. Unity Airlines, zabezpečujú lety na menšie ostrovy. Tieto lety sa realizujú len v prípade, že majú dostatok pasažierov a malými lietadlami. Pre aktuálne ponuky letov sa musíte informovať priamo na letisku.

Trajektové spojenie existuje len medzi ostrovmi Efate (Port Vila) a Espiritu Santo (Luganville).

Na väčších ostrovoch funguje verejná autobusová doprava. Malé autobusy majú na evidenčnom čísle písmeno B a nemajú pevné trasy – odvezú vás tam, kam potrebujete, stačí sa dohodnúť so šoférom.

Taxíky sú na väčších ostrovoch taktiež dostupné.

Na niektorých ostrovoch (kde sú hotely) je často možné si požičať bicykel.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov na Vanuatu trvá od novembra do apríla, takže tomu je lepšie sa vyhnúť.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Port Vila – hlavné mesto, s príjemnou promenádou, veľkou tržnicou, obchodmi a reštauráciami (blog o Port Vile tu)

Príroda a aktivity

  • Efate – hlavný ostrov, na ktorom leží hlavné mesto a ktorý poskytuje príležitosti k množstvu aktivít (blog o Efate tu)
  • Tanna – ostrov s aktívnou sopkou, ku ktorej sa môžete ísť pozrieť a sledovať kúdole popola vyvierajúceho z jej centra
  • Pláže – Vanuatu je tropický raj a plážová turistika je jednou z prirodzených aktivít v tejto krajine (blog o plážach na Efate tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie na Vanuatu je možné nájsť bez problémov pomocou klasických vyhľadávačov. Dá sa nájsť veľmi lacné ubytovanie, pokiaľ však chcete byť priamo na pláži, budete si musieť priplatiť. Ceny sú však stále nižšie, než v iných tichomorských destináciách.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Vanuatu sa platí menou vatu (VUV).

Bankomaty i zmenárne sú k dispozícii v mestách. Väčšina firiem v mestách taktiež prijíma platby platobnými kartami. Pri platbe kartou sa často účtuje prirážka.

Mimo miest je však dobré mať hotovosť, malé firmy zvyčajne nemajú terminály.

Dobrými suvenírmi sú prírodné výrobky ako mydlá, krémy, (kokosový) olej, parfémy a ďalšia kozmetika. Vhodným suvenírom môže byť taktiež napríklad lokálna drevená maska.

Najnovšie komentáre

Kategórie