Tonga

Tonga je malé kráľovstvo v južnom Pacifiku.

Tonga je pomerne chudobná krajina a turistický ruch tu nie je ešte veľmi rozvinutý.

Miestni obyvatelia sú veľmi hlboko veriaci, kresťanské náboženstvo je tu silne zakorenené.

Ľudí ovládajúcich angličtinu je pomerne málo, sú však veľmi priateľskí a turisti sú pre nich vítanou atrakciou.


Víza

Občania SR a ČR obdržia vstupné vízum po prílete na letisko, max. na 31 dní pre účely turizmu. Pri vstupe do krajiny je nutné sa preukázať letenkou pre opustenie krajiny.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Jediným schodným spôsobom pre turistu, ako sa sem dostať, je letecké spojenie. Medzinárodné letisko sa nachádza na hlavnom ostrove Tongatapu, nie je však veľmi frekventované – každý deň sem priletí a odletí len pár lietadiel. Spojenia existujú z austrálskeho Sydney, novozélandského Aucklandu a z Fidži.


Ako tu cestovať?

Lokálna letecká spoločnosť Real Tonga Airlines zaisťuje letecké spojenie medzi jednotlivými ostrovmi súostrovia.

Medzi blízkymi ostrovmi existujú spojenia loďou, obzvlášť z hlavného ostrova Tongatapu.

Verejná hromadná doprava v krajine prakticky neexistuje, preto je nutné si prenajať auto alebo motocykel, pokiaľ chcete objavovať vzdialenejšie časti ostrova.

Taxíky sú k dispozícii, ale pomerne drahé. Pre cestu z letiska to bude pre vás asi jediná možnosť, pokiaľ váš hotel neposkytuje službu vyzdvihnutia na letisku (je treba zistiť explicitne kontaktovaním hotela).


Kedy sem cestovať?

Podnebie Tongy je tropické, teda je teplo celý rok a s minimálnymi teplotnými výkyvmi. Najviac prší vo februári a marci, ale rozdiel v počte daždivých dní medzi jednotlivými mesiacmi je veľmi malý. Dá sa tak navštíviť počas celého roka, jediné čo treba brať v úvahu je fakt, že tropický cyklón môže zasiahnuť Tongu najviac v období od novembra do apríla.


Čo tu navštíviť?

Mestá

Príroda


Kde sa ubytovať

Ubytovacie kapacity na Tonge sú na vzostupe, ale keďže sa nejedná o rozvinutú turistickú destináciu, je treba počítať s tým, že sú stále obmedzené a ich kvalita môže trošku pokrivkávať.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Tongským platidlom je Pa’anga.

Počet bankomatov je obmedzený, ako aj platby kartami, v podstate je dajú nájsť len na pár miestach v hlavnom meste Nuku’alofa.

Zakúpiť je tu možné typické polynézske suveníry – masky, sošky a rôzne prívesky a bižutériu. Nechýbajú perly (väčšinou nepravé alebo nízkej kvality, na rozdiel od napr. Francúzskej Polynézie) a typické farbené súkno s rôznymi ornamentmi, používané ako oblečenie – tapa.

Najnovšie komentáre

Kategórie