Samoa

Samoa je ostrovný štát v južnom Tichomorí. Pozostáva z niekoľkých ostrovov, hlavnými sú dva najväčšie Upolu a Savai’i.

Ostrovy Samoy sú vulkanického pôvodu, takže väčšina z nich má vo svojom strede typické kopce vytvorené vyvierajúcou lávou pred miliónmi rokov.

Na Samoe sa dá nájsť veľmi špecifický fenomén, nazývaný fa’afafine – ide o jedincov, ktorí sa považujú za tretie pohlavie. V skutočnosti ide u mužov, ktorí su vychovávaní ako ženy. Tento jav je v krajine bez problémov rešpektovaný aj napriek faktu, že ide o veľmi prísne kresťanskú krajinu.

Silné náboženské cítenie miestnych obyvateľov je poznať na každom kroku – v krajine sa nachádza mnoho kostolov a v nedeľu tu vládne úplný kľud.

Samoa má vlastný jazyk (patriaci do skupiny polynézskych jazykov), ale väčšina obyvateľov sa bez problémov dohovorí anglicky.


Víza

Turistické víza neexistujú, každý môže navštíviť Samou na 30 dní – stačí mať platný pas. Pre občanov EÚ navyše platí, že tu môžu pobývať bez víz až 90 dní.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Na Samou sa dostanete len letecky, medzinárodné letisko Faleolo sa nachádza na ostrove Upolu.

Lieta sem Air New Zealand z Aucklandu, Fiji Airways z Nadi a Virgin z Austrálie.


Ako tu cestovať?

Na ostrove Upolu je síce verejná doprava, je však malá šanca, že sa vám podarí váš pobyt zorganizovať tak, aby ste mohli ostrov precestovať len pomocou nej – cestovný poriadok prakticky neexistuje.

Väčšina návštevníkov sa pohybuje po ostrove pomocou taxíkov, ktoré majú pevne stanovené ceny medzi jednotlivými destináciami. Cenu však napriek tomu treba dopredu zjednať, inak budete určite oklamaní.

Je možné si tu i prenajať auto, čo predstavuje najjednoduchší a najflexibilnejší spôsob, ako ostrov preskúmať. Jazdí sa vľavo.

Ďalšou možnosťou, pokiaľ si netrúfate na Samoe šoférovať, je najať si auto aj so šoférom – v Apii nebudete mať problém niekoho zohnať. Dôležité je si presne dohodnúť, čo chcete vidieť a že výlet bude napríklad na celý deň. Neplaťte žiadnu zálohu, ale celú sumu až po skončení cesty. Šofér snažiť z vás rýchlo len vytiahnuť peniaze a ukončiť cestu čo najrýchlejšie – nenechajte si obmedzovať svoj čas na jednotlivých miestach a nenechajte sa oklamať rôznymi tvrdeniami, že to a to miesto je práve dnes zatvorené – vždy trvajte na tom, že chcete vidieť na vlastné oči, že to tam je zatvorené.


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť obdobiu dažďov, ktoré na Samoe trvá od novembra do apríla. Okrajové mesiace (apríl a november) už bývajú väčšinou bez problémov, čo sa počasia týka.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Apia – hlavné mesto, ekonomické a politické centrum krajiny (blog o Apii tu)
  • Upolu – hlavný ostrov s viacerými zaujímavými miestami (blog o Upolu tu)

Príroda a aktivity

  • Piula – sladkovodné jazierko vyvierajúce z jaskyne tesne pri pobreží s priezračne čistou vodou (blog o Piule tu)
  • Pláže – Samoa je tropický raj a plážová turistika je jednou z prirodzených aktivít v tejto krajine (blog o pláži Maninoa tu)
  • To Sua – krásna oceánska priekopa umožňujúca kúpanie v priezračnej morskej vode (blog o To Sua tu)
  • Vodné športy – Samoa poskytuje možnosť klasických vodných (plážových) športov, vrátane vodného lyžovania alebo potápania
  • Vodopády – ostrovy Samoy sú hornaté vďaka vulkanickému pôvodu a preto tu nájdeme niekoľko krásnych vodopádov (blog o vodopádoch na Upolu tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie na Samoe sa dá nájsť v širokom cenovom a typovom spektre – od luxusných hotelových rezortov až po hostely.

Pokiaľ máte obmedzený rozpočet a zároveň chcete vyskúšať, ako kedysi bývali miestni domorodci, môžete si prenajať fale – pár stĺpov zakrytých slamenou či listovou strechou. Ide o veľmi sparťanské ubytovanie (ak sa to dá nazvať ubytovaním) a batožinu si budete musieť uschovať na recepcii, ale určite sa jedná o veľmi lacnú alternatívu a noci na Samoe sú teplé.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Samoe sa platí menou tala.

Bankomaty sú k dispozícii v hlavnom meste Apia, zmenárne sú dostupné na viacerých miestach. Platby kartami sú možné prakticky len v hoteloch a drahších reštauráciách a obchodoch.

Samoa patrí medzi lacnejšie, ale tiež menej rozvinuté destinácie v južnom Tichomorí.

Najnovšie komentáre

Kategórie