Fidži

Fidži je melanézska ostrovná krajina v južnom Pacifiku rozprestierajúca sa na stovkách ostrovov severovýchodne od Austrálie.

Fidži malo v posledných rokoch pomerne problémy s vnútornou politickou situáciou (najmä kvôli rastúcemu percentu Indickej populácie), čo vyústilo v nepokoje a zníženie bezpečnostnej situácie v mestách. Preto je večer sa lepšie mestám vyhýbať a zostávať v rezorte, ćo obzvlášť platí pre hlavné mesto Suva.

V rezortoch a na ostrovoch sa žiadne problémy nevyskytujú a vaša dovolenka bude určite bezproblémová.

Fidži je predovšetkými plážovou dovolenkovou destináciou, kam väčšina turistov smeruje za Slnkom, morom a vodnými športmi.

Oficiálnym jazykom Fidži je angličtina, preto tu nebýva problém sa dohovoriť a prežiť len s angličtinou.


Víza

Občania SR i ČR môžu cestovať na Fidži za účelom turizmu bez víz. Pobyt je povolený na max. 4 mesiace. Väčšinou je nutné sa preukázať letenkou do ďalšej destinácie.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Jediným spôsobom, ako sa dostať na Fidži, je letecké spojenie (okrem oceánskych plavieb). Hlavné medzinárodné letisko sa nachádza pri mesti Nadi, ďalšie je potom pri hlavnom meste Suva.

Letecké spojenie zabezpečuje národný prepravca Fiji Airways, ktorý lieta do Austrálie, Hong Kongu, USA (Los Angeles a Havaj), na Nový Zéland a na Vanuatu. Okrem toho sem lietajú Virgin Australia (z Brisbane, Sydney a Melbourne) a Air New Zealand (z Aucklandu, Christchurchu a Wellingtonu).


Ako tu cestovať?

Doprava medzi ostrovmi Fidži je zabezpečovaná väčšinou loďami. Keďže letísk tu veľa nie je, domáca letecká doprava je obmedzená väčšinou na helikoptéry a hydroplány (samozrejme ide o pomerne drahý variant).

O tom, ktorou loďou sa dostať na ktorý ostrov vás najlepšie poinformujú v miestnych hoteloch a taktiež vám zabezpečia lístky na ne. Väčšinou nie je problém zohnať spoj na nasledujúci deň, lodných spojení je dostatok a lode sú dosť veľké.


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť obdobiu dažďov (a cyklónov), ktoré na Fidži trvá od novembra do apríla.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Mamanuca – súostrovie na západ od hlavného ostrova, väčšina ostrovo je veľmi maličkých, ale zato s krásnymi plážami, kde bol nafilmovaný napríklad film Stroskotanec s Tomom Hanksom
  • Nadi – (čítaj Nandi) hlavný dopravný uzol krajiny, väčšina zahraničných letov smeruje sem, slúži i ako východzí bod pre cesty na súostrovia Yasawa a Mamanuca
  • Yasawa – dlhé súostrovie na severozápad od hlavného ostrova s mnohými krásnymi plážami, ktoré slúžili ako filmovacia lokalita pre film Modrá lagúna (blog o jednom z ostrovov Yasawy)

Príroda a aktivity

  • Pláže – na Fidži sa cestuje predovšetkým kvôli nádherným plážam, z ktorých mnohé boli použité pri natáčaní filmov
  • Robinson Crusoe Island – ostrov neďaleko hlavného ostrova Viti Levu a mesta Nadi, kde môžete podniknúť výlet za poznaním miestnej kultúry (tanec, jedlo, zvyky, atď.)
  • Tavewa – jeden z ostrovov v súostroví Yasawa, pomerne málo obývaný, ideálny pre dovolenku na pláži bez davov (blog o jednom Tavewe tu)
  • Treasure Island – jeden z ostrovov súsostrovia Mamanuca, je pomerne malý a celý obsadený jediným hotelovým rezortom
  • Vodné športy a potápanie – na Fidži je  možné vyskúšať všetky možné vodné športy a vzhľadom k bohatému podmorskému životu je Fidži ideálnou destináciou pre šnorchlovanie či potápanie

Kde sa ubytovať

Ceny ubytovania na Fidži majú značný rozptyl podľa lokality. Na hlavnom ostrove Viti Levu je možné nájsť ubytovanie veľmi lacné, ale pláže na ňom nie sú tak atraktívne, ako na menších ostrovoch. Na nich sa však často nachádzajú len 2 alebo 3 hotely, pričom nie je výnimkou ani situácia, keď malý ostrovček je celý obsadený jediným hotelom. Na týchto ostrovoch je ubytovanie samozrejme oveľa drahšie.

Ubytovanie si môžete zabezpečiť na vlastnú päsť cez štandardné vyhľadávače, ale väčšinou to na Fidži funguje tak, že si rezervujete hotel na prvú noc a následne vyrazíte na iný ostrov, na ktorom vám ubytovanie zabezpečia z tohto hotela. Každý hotel väčšinou disponuje prepážkou, ktorá slúži ako cestovná agentúra a ktorá vám zabezpečí dopravu i ubytovanie na týchto ostrovoch.

Pozor! Pri porovnávaní cien je dôležité si všimnúť, či cena zahŕňa stravovanie. Pokiaľ nie, treba si skontrolovať cenu tohto stravovania, pretože toto je často povinnou položkou, keďže na mnohých ostrovoch nie je iná možnosť stravovania.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Fidži sa platí fidžijským dolárom (FJD).

Bankomaty sú k dispozícii v mestách.

Platby kartami sú v hoteloch bežne k dispozícii, mimo nich už trochu menej.

Fidži nie je lacná krajina, ale je lacnejšie ako napríklad Austrália.

Typickými suvenírmi sú napríklad miestne drevené masky.

Najnovšie komentáre

Kategórie