Cookove ostrovy

Cookove ostrovy tvoria súostrovie v Južnom Pacifiku, z ktorého najväčším a hlavným ostrovom je Rarotonga.

Počet obyvateľov je pomerne nízky (menej ako 20 tisíc) a väčšina z nich žije na Rarotonge. Druhým najobývanejším ostrovom je Aitutaki, ktorý je považovaný za skutočný tropický raj a jeden z najkrajších pacifických ostrovov vôbec.

Cookove ostrovy sú parlamentnou demokraciou, ich status je však pomerne komplikovaný. Sú závislé na Novom Zélande a jeho obyvatelia sú občanmi Nového Zélandu. Občianstvo Cookových ostrovov neexistuje a toto je základnou prekážkou k ich medzinárodnému uznaniu na pôde OSN, aj ked krajina je úplne autonómna, má vlastnú vládu i parlament a čiastočne i zahraničnú politiku.

Cookove ostrovy boli pomenované po kapitánovi Jamesovi Cookovi, paradoxne Rusmi.

Na Cookových ostrovoch sa platí novozélandským dolárom (NZD).

Obyvatelia ostrovov sú extrémne priateľskí a nápomocní (podobne, ako na Novom Zélande) a žije sa tu veľmi pohodovým štýlom. Ľudia sa nikam neponáhľajú a obchody sú otvorené len pár hodín denne. Celková pohoda z ostrovov priam vyžaruje a preto predstavujú ideálnu destináciu pre relaxačnú dovolenku.


Víza

Pre vstup na Cookove ostrovy nie sú potrebné víza, je však nutné sa pri vstupe preukázať platným cestovným pasom a spiatočnou letenkou, prípadne letenkou do nasledujúcej destinácie.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letecká doprava je jedinou možnosťou (okrem občasných okružných plavieb), ako sa na ostrovy dostať. Hlavné letisko je na ostrove Rarotonga.

Lietajú sem spoločnosti Air New Zealand (Auckland, Sydney, Los Angeles a Fidži) a Virgin Australia (Auckland a Sydney).

Miestna spoločnosť Air Rarotonga v spolupráci s Air Tahiti zabezpečuje spojenie s Tahiti vo Francúzskej Polynézii, ktoré je však pomerne málo frekventované, takže ak chcete využiť tento prelet, je potrebné dobré plánovanie.


Ako tu cestovať?

Medzi jednotlivými ostrovmi zabezpečuje letecké spojenie lokálny prepravca Air Rarotonga.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov trvá na Cookových ostrovoch od novembra do apríla, takže tomuto obdobiu je dobré sa vyhnúť. Koniec a začiatok obdobia dažďov sú väčšinou už dobrým obdobím pre návštevu krajiny, sám som ju absolvoval v apríli a počasie bolo výborné.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Avarua – hlavné mesto, resp. skôr dedina, celých Cookových ostrovov, nachádzajúca sa na ostrove Rarotonga (blog o Rarotonge tu)
  • Rarotonga – hlavný ostrov, kde žije drvivá väčšina obyvateľov krajiny, s krásnymi plážami a prírodou tropického raja (blog o Rarotonge tu)
  • Aitutaki – údajne jeden z najkrajších ostrovov v južnom Pacifiku vôbec

Príroda a aktivity

  • Pláže – hlavnou atrakciou Cookových ostrovov sú samozrejme krásne čisté a biele pláže lemované palmami
  • Šnorchlovanie a potápanie – pobrežie Cookových ostrovov poskytuje výbornú možnosť vodných športov, šnorchlovania a potápania, pričom sa vôbec nemusíte vzdialiť veľmi od brehu, aby ste mohli na vlastné oči sledovať podmorský život – ostatne, ak by ste sa vzdialili príliš, našli by ste len stovky metrov hlboké morské dno

Kde sa ubytovať

Ubytovacích kapacít na Cookových ostrovoch je dostatok a dá sa zohnať i na poslednú chvíľu, jeho cena je však pomerne vysoká (ako ostatne všetkého v tejto krajine). Určite sa nejedná o nízkorozpočtovú destináciu. Čo sa týka umiestnenia ubytovania v rámci jednotlivých ostrovov, vzhľadom ich veľkosti je to v podstate jedno – väčšinou po vás hotel aj tak pošle taxík, ktorý vás dovezie až do hotela (väčšinou je táto služba platená).

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Cookových ostrovoch sa platí novozélandským dolárom (NZD). Platia tu štandardné novozélandské bankovky a mince, ale navyše tu majú špeciálne mince v nominálnych hodnotách 1, 2 a 5 novozélandských dolárov, ktoré majú zvláštny tvar (napríklad 2-dolár má tvar trojuholníkový). Tieto mince sú platným platidlom, ale je možné nimi platiť len na Cookových ostrovoch.

Bankomaty sú k dispozícii na Rarotonge, aj keď len v obmedzenom počte (väčšinou v Avarue). Platby kartami sú možné len v obchodoch s drahším tovarom a vo väčších hoteloch, preto si treba overiť, či váš hotel vyžaduje hotovosť alebo umožňuje platbu kartou.

Čo je pomerne veľkým luxusom je internetové pripojenie. Cena je dosť vysoká a platí sa za prenesený objem dát.

Typickým suvenírom z Cookových ostrovov sú čierne perly, či už v “surovej” forme alebo už spracované do šperkov. Cenové rozpätie je široké od 5 až po tisícky dolárov.

Najnovšie komentáre

Kategórie