Austrália

Austrália je najmenší kontinent, ale zároveň šiesta najväčšia krajina na svete. Je súčasťou Commonwealthu a hlavné územie pozostáva zo 6 štátov.

Austrália láka Európanov najmä vďaka svojej vzdialenosti, ktorá z nej robí veľmi exotickú a tajomnú destináciu. Nájdeme tu supermoderné mestá, ale zároveň pravú divočinu.

Austrálčania sú zároveň neuveriteľne priateľskí a milí ľudia. Pokiaľ budete potrebovať radu či pomoc, určite sa jej vždy bez problémov dočkáte, či na ulici, v obchode alebo kdekoľvek. Sám som sa stretol s tým, že mi človek, ktorého som poznal sotva hodinu, ponúkol, že mi požičia svoje auto alebo  motorku pre výletu po okolí.


Víza

Víza je možné získať registráciou zdarma online (podtyp 651).


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Austrália je pre nás dostupná prakticky len lietadlom. Do Austrálie sa z Európy lieta cez Áziu, väčšinou cez Dubaj (Emirates, Etihad), Soul (Korean Air), Bangkok (Thai Airways) alebo Kuala Lumpur (Malaysian Airlines). Možností je viacero, žiadna z nich však určite nebude lacná – je treba preto plánovať v predstihu a sledovať ceny prostredníctvom vyhľadávačov leteniek.

Pri prílete je treba počítať s kontrolou batožiny a likvidáciou všetkého tovaru organického pôvodu. Za obeť tak môže padnúť jedlo, ale napríklad i drevená soška, ktorú si veziete z výletu po Oceánii.


Ako tu cestovať?

Austrália je veľmi veľká krajina, takže vzdialenosti medzi jednotlivými mestami môžu byť pomerne značné. Vnútroštátna letecká doprava je preto pomerne bežným dopravným prostriedkom. Najväčšie letecké spoločnosti v Austrálii sú Qantas a Virgin Australia, nízkonákladovkami zasa Jetstar a Tiger Airways Australia.

Železničná doprava v Austrálii je pomerne okrajovou záležitosťou, aspoň na dlhšie trasy. Na krátke vzdialenosti môže ísť o dobrú alternatívu, ale vysokorýchlostné diaľkové spojenia bohužiaľ chýbajú.

Naopak autobusové pokrytie v krajine je dobré a je možné sa ním dostať takmer všade a pomerne lacno. V Austrálii funguje niekoľko autobusových operátorov, najväčšiu sieť prevádzkuje Greyhound.

Najlepším dopravným prostriedkom najmä mimo veľkých miest je (podobne ako v USA či Kanade) automobil. Okrem toho, že vám dá flexibilitu, umožní vám i navštíviť miesta, na ktoré by ste sa hromadnou dopravou nedostali. Pokrytie cestnou sieťou je dobré, rovnako ako kvalita ciest.


Kedy sem cestovať?

Austrália je kontinent a preto sa nedá určiť jednoducho pre celú krajinu obdobie vhodné a nevhodné pre jej navštívenie. Vo všeobecnosti platí, že jar (september-november) i jeseň (marec-máj) sú veľmi dobrými obdobiami pre návštevu krajiny. Zima (jún-august) býva chladnejšia, ale rozhodne nejde o zimu v pravom slova zmysle a určite sa nemusíte v Austrálii obávať mrazov. Leto (december-február) býva naopak extrémne horúce.

Väčšina krajiny sa však dá navštiviť celoročne a najmä mestá na pobreží mávajú klímu zjemnenú oceánskym prúdením a vetrom.

Pre konkrétnu oblasť je dobré si skontrolovať klimatické podmienky pre dané obdobie v roku individuálne na internete.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Brisbane – príjemná metropola na pobreží Pacifiku, jedno z najstarších austrálskych miest (blog o Brisbane tu)
  • Gold Coast – prímorské letovisko s dlhými plážami a rezortmi (blog o Gold Coast tu)
  • Sunshine Coast – ďalšie z plážových destinácií v blízkosti Brisbane (blog o Sunshine Coast tu)
  • Sydney – jedno z najznámejších a najpopulárnejších austrálskych miest, domov slávnej opery a AC/DC (blog o Sydney tu)

Príroda


Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Austrálii nepatrí medzi najlacnejšie, ale je ho väčšinou dostatok a nie je problém ho nájsť ani na poslednú chvíľu. Dobrou alternatívou bývajú tzv. serviced apartments, resp. apartmány so službami. Tieto je možné nájsť cez štandardné vyhľadávače a v podstate ide o normálne byty, ku ktorým je pár základných služieb (upratovanie, denná recepcia), ale nedisponujú štandardnými hotelovými službami. Ubytovanie v týchto apartmánoch býva na dobrej úrovni.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Austrálii sa platí austrálskym dolárom.

Bankomaty, ako aj platby kartami, sú bežne rozšírené. V prípade potreby je možné využiť i zmenárne, výmený valút bývajú však spoplatnené a väčšinou je lepšie využiť kartu.

Klasickými austrálskymi suvenírmi sú samozrejme rôzne plyšové zvieratká, ktoré žijú len tu. Treba však počítať s tým, že väčšina z nich je aj tak vyrobených v Číne.

Najnovšie komentáre

Kategórie