Zanzibar

Zanzibar je ostrov (resp. súostrovie) na východ od pobrežia Tanzánie, ktorej je z politického hľadiska súčasťou. Väčšina turistov sem mieri za účelom exotickej plážovej dovolenky.

Zanzibar je prevažne moslimská krajina. Ľudia vedia byť veľmi priateľskí, ale zároveň vidia v turistoch chodiace peňaženky a budú všade očakávať príspevky, resp. “tips”.


Víza

Víza je možné získať pri prílete na zanzibarské letisko. Momentálna cena je 50 USD za max. 3-mesačný pobyt.

Pri prílete sa kontroluje očkovanie na žltú zimnicu. Preto je potrebné mať so sebou očkovací preukaz.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Väčšina cestovateľov na Zanzibare zakončuje svoje putovanie za safari v Keni alebo Tanzánii, preto väčšinou cestujú na Zanzibar z Nairobi, Mombasy alebo Dar Es Salaamu, čo sú destinácie, z ktorých sa dajú väčšinou zohnať najlacnejšie letenky. Možnosť priameho letu ponúka napríklad z Dubaja nízkonákladová spoločnosť FlyDubai.

Loďou

Na Zanzibar je možné sa dostať i loďou z prístavu v Dar Es Salaame. Podľa informácií od iných cestovateľov je tento prístav pomerne divočina, kde si treba dávať pozor na vreckárov a na agresívnych predajcov snažiacich sa predať vám lístok od spoločnosti, pre ktorú pracujú. Klamstvo je bežná obchodná praktika, kľudne vám môžu povedať že lístok, ktorý kupujete je spiatočný a do prvej triedy a potom zistíte, že je to lístok jednosmerný a len do ekonomickej triedy. Preto je dobré byť opatrný v prípade, že zvolíte túto formu dopravy.


Ako tu cestovať?

Pre dopravu do hotela väčšina z nich poskytuje letiskový transfer za pomerne vysokú cenu. Alternatívou je taxi alebo zdieľané taxi. Platí (ako všade v Afrike), že je treba byť opatrný a dohodnúť si cenu vopred.

Alternatívou je prenájom auta, ale zasa treba dávať pozor a byť obozretný a preštudovať si informácie a recenzie o danej požičovni áut na internete.

Väčšina hotelov taktiež ponúka organizované výlety, ktoré už zahŕňajú aj dopravu.


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť obdobiam dažďov, ktoré sa vyskytujú v apríli a máji a potom v novembri a decembri. Keďže ide o tropickú destináciu, dážď vás môže prekvapiť po celý rok, ale nemalo by to byť nič trvalé.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Stone Town – hlavné “mesto” ostrova a rodisko Freddieho Mercuryho (blog o Zanzibare tu)

Príroda

  • Botanické záhrady a farmy – poskytujú možnosť dozvedieť sa zaujímavosti o pestovaní rôznych plodín a korenia (blog o Zanzibare tu)
  • Pláže – pláže sa nachádzajú okolo celého ostrova
  • Vodné aktivity – na Zanzibare nájdete mnoho spoločností ponúkajúcich vodné aktivity – šnorchlovanie, potápanie, plávanie s delfínmi, atď.

Kde sa ubytovať

Zanzibar je v prvom rade plážová destinácia a ubytovanie je preto zamerané najmä na plážové rezorty. Je dobré si skontrolovať, na ktorej pláži sa daný hotel nachádza a či poskytuje transfer z letiska.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Zanzibare sa používa tanzánska mena – tanzánsky šiling. Iné meny (USD, EUR) sú akceptované pri platbách, ale v nevýhodnom kurze.

Bankomaty a zmenárne sú k dispozícii len v Stone Towne.

Ako suveníry sa tu dajú kúpiť rôzne kamenné a drevené sošky, či šperky. Obľúbené sú produkty súvisiace s lokálnou produkciou korenia a ovocia – čaje, balené korenie, kozmetické prípravky, mydlá, atď.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie