Maďarsko

Budapešť – najväčšie kúpeľné mesto na svete

0
Maďarský parlament

Hlavné mesto Maďarska nebýva medzi našincami v tabuľke atraktivity veľmi vysoko a treba povedať, že jednoznačne neprávom. Väčšina ľudí má sklony hodnotiť atraktivitu krajiny tak, že čím ďalej sa nachádza, tým je atraktívnejšia, podľa hesla “susedova tráva je zelenšia”. Často však ide o mylný názor a my máme to šťastie, že sme obklopení krajinami, ktoré ponúkajú veľmi pekné a zaujímavé miesta pre návštevu a Budapešť je definitívne jedným z nich. Mimochodom, vďaka početným termálnym prameňom, je Budapešť najväčším kúpeľným mestom na svete. Zároveň je mesto Budapešť zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Na internete som sa dočítal, že Budapešť je prezývaná aj “Parížom východu”. Je už na subjektívnom posúdení každého, či považuje toto prirovnanie za adekvátne. Určite je však pravda, že Budapešť má svoje kúzlo a historické centrum mesta a jeho vydláždené uličky pôsobia ako veľmi príjemné miesto na obyčajné bezcieľne potulovanie sa. Zároveň je Budapešť obľúbenou párty destináciou turistov najmä zo západnej a južnej Európy, pretože mesto je známe svojím aktívnym nočným životom. Navyše je miestna cenová úroveň na európske pomery pomerne nízka a tak sem prúdia davy alkoholuchtivých Európanov, najmä z destinácií obsluhovanými miestnymi nízkonákladovými aerolinkami Wizzair.

Budapešť je však zároveň mestom so zaujímavou históriou, krásnou architektúrou, bohatou kultúrou a prírodnými zdrojmi v podobe spomínaných termálnych prameňov. Mesto pod názvom Budapešť existuje pomerne krátko, od roku 1873. Vtedy boli do jedného celku zlúčené tri mestá – Budín (maď. Buda), Pešť a menšia a vzdialenejšia Óbuda. Budín a Pešť predstavovali hlavné jadro novovzniknutého celku a toto rozdelenie v meste cítiť sčasti dodnes. Budín a Pešť sú totiž rozdelené i fyzicky riekou Dunaj – Budín leží na pravom, zatiaľ čo Pešť na ľavom brehu. Preto sa miestni obyvatelia stále odkazujú na tieto časti ich pôvodnými menami.

Námestie sv. Trojice a Rybárska bašta

Našu prehliadku mesta začneme na budínskej strane, ktorá bola sídlom kráľov a dodnes tu nájdeme budovy, ktoré s kráľovským majestátom súvisia. Jedným z najobľúbenejších miest v meste je tzv. Rybárska bašta (Halászbástya), ktorá leží na Námestí sv. Trojice (Szentáromság tér). Väčšinou tu nájdeme najväčšie davy turistov vďaka krásnemu výhľadu na peštiansku stranu mesta a maďarský parlament. Z historického hľadiska je symbol tejto stavby skôr symbolický, pretože bola postavená len v minulom storočí na počesť rybárov, ktorí bránili toto miesto v 18. storočí. Nachádza sa tu tiež socha sv. Štefana (prvého uhorského kráľa) na koni a takisto morový stĺp, na vrchole ktorého je vyobrazená sv. Trojica.

Chrám kráľa Mateja

Na tom istom námestí (sv. Trojice) sa nachádza taktiež Chrám kráľa Mateja (Mátyás-templom), gotická stavba zo 14. storočia. Tento kostol má pomerne pohnutú históriu. Pôvodný kostol na tomto mieste zničili už v 13. storočí Mongoli. Neskorší gotický chrám bol prekonvertovaný na hlavnú mešitu mesta a jeho fresky boli zničené, keď Uhorsko obsadili na takmer 150 rokov Turci. Po vyhnaní Turkov bol kostol opäť obnovený a bol miestom korunovácie viacerých uhorských kráľov. V minulom storočí si počas 2. svetovej vojny užil svoje, keď musel slúžiť ako vojenský tábor, aby bol po vojne nakoniec konečne obnovený do svojej pôvodnej krásy, v akej ho môžeme obdivovať i dnes. Okrem iného je tu uložená i kópia uhorských korunovačných klenotov.

Budínsky hrad

Budínsky hrád (Budai Vár), označovaný aj ako Kráľovský palác (Királyi-Palota), je dominantou pravej strany Dunaja v Budapešti. Leží len kúsok od spomínaného Námestia sv. Trojice a jeho základy siahajú do 14. storočia a cestou si môžete prehladnuť základy starších budov, kde práve prebieha archeologický výskum. Následne dôjdete k Alexandrovmu palácu (Sándor-palota) z 19. storočia, ktorý je oficiálnym sídlom maďarského prezidenta, takže tu uvidíte i čestnú prezidentskú stráž.

Popod masívnu bránu sa potom dostanete pred hlavný Budínsky palác na tzv. Savojskú terasu, odkiaľ sa vám naskytne dobrý výhľad na Dunaj a peštiansku stranu mesta. V Budínskom paláci dnes sídlia Národná galéria, Múzeum histórie a Národná knižnica, takže pokiaľ máte dostatok času, môžete si palác prezrieť i zvnútra. Na vonkajšej strane paláca si navyše môžete pozrieť Huňadyho záhradu a Fontánu kráľa Mateja zo začiatku 19. storočia, ktorá má byť údajne odpoveďou na rímsku fontánu di Trevi – nuž, posúďte sami.

Exteriéry Budínskeho hradu sú rozsiahle a malebné, takže je možné sa tu túlať veľmi dlho. Ak by vás už omrzel, môžete zísť po viacerých schodoch cez miestnu záhradu dolu k Dunaju, prípadne lenivší sa môžu odviezť lanovkou (ktorá vás samozrejme prípadne odvezie i smerom nahor k hradu). Spomínaná záhrada je veľmi príjemné miesto a stojí na mieste bývalého tureckého bazára, preto aj názov Várkert bazár (Bazár v hradných záhradách). Vyznačuje sa malebnými kolonádami a architektúrou a množstvom zelene, čo je trend, ktorý potom pokračuje až k brehu Dunaja. Celý areál tak predstavuje veľmi romantické miesto pre bezcieľne potulovanie sa.

Parlament

Prehliadku peštianskej strany mesta začneme pri zrejme najznámejšej ikone mesta, maďarskom parlamente (Országház). Monumentálna neogotická budova z prelomu 19. a 20. storočia je vidieť z budínskej strany takmer odvšadiaľ, vďaka svojmu umiestneniu priamo na breh Dunaja. Pri pohľade naň z tejto strany vytvára dojem akéhosi zámku na vode a je tak veľmi obľúbeným objektom pre fotografie pre väčšinu turistov.

Návšteva parlamentu je možná len vo forme prehliadok so sprievodcom. Lístky na tieto prehliadky je možné si zakúpiť online, čo je lepšie než stáť dlhé rady na mieste. Interiéry parlamentu sú ešte impozantnejšie, než jeho exteriéry. Nešetrilo sa tu mramorom ani zlatom a nechýba množstvo dekoračných predmetov a vzácnych artefaktov. Najvzácnejším však sú maďarské korunovačné klenoty (bohužiaľ zákaz fotografovania), uložené priamo pod hlavnou kupolou parlamentu. Kráľovská koruna (s typickým pokriveným krížom) bola odnesená do USA maďarskými fašistami po 2. svetovej vojne a vrátená do Maďarska Američanmi o viac ako 30 rokov neskôr.

Bazilika sv. Štefana

Neďaleko od parlamentu v Pešti stojí Bazilika sv. Štefana (Szent István), najväčší a najvyšší kostol v krajine. Tento chrám je podľa serveru Sightsmap najfotografovanejším objektom v Budapešti (a Budapešť 10. najfotografovanejším mestom na svete). Chrám bol postavený na konci 19. storočia a slúži ako bazilika uchovávajúca relikviu – ruku sv. Štefana, prvého maďarského kráľa. Túto si môžete pozrieť v kaplnke venovanej tomuto kráľovi – jeho ruka je uložená v presklennom relikviári.

Interiéry baziliky skrývajú okrem spomínanej ruky sv. Štefana aj nádherné mozaiky a fresky, zdobené stropy a bohato dekorované oltáre. Pokiaľ sa vám páčil vyššie spomínaný Chrám kráľa Mateja, určite sa vám bude páčiť aj táto bazilika, ktorej interiér je zrejme ešte krajší.

Bazilika sv. Štefana však turistom ponúka ďalšiu atrakciu – možnosť vyjsť na jej kupolu a užiť si výhľady na celé mesto. Treba mať však šťastie na dobré počasie a jasný deň, čo sme my bohužiaľ nemali. Stále však pohľad z kupoly najvyššieho maďarského chrámu stál za to.

Synagóga a Židovské múzeum

V Maďarsku žili pred druhou svetovou vojnou státisíce Židov. Drvivá väčšina z nicho bohužiaľ perzekúcie počas tejto vojny neprežila, takže dnes ich je v Maďarsku už len minimum. Ich prítomnosť je však evidentná vďaka veľkej synagóge, ktorá sa nachádza neďaleko od baziliky, na Dohányho ulici. Synagóga pochádza z 19. storočia a je pomerne unikátnou stavbou – či už svojimi rozmermi (ide o pomerne veľký chrám) alebo architektúrou, ktorá predstavuje fúziu kresťanskej a židovskej kultúry. V areáli sa taktiež nachádza Židovské múzeum, kultúrne centrum a niekoľko pamätníkov, vrátane Stromu života, memoriálu holokaustu.

Andrássyho ulica a Námestie hrdinov

Za Bazilikou sv. Štefana začína Andrássyho ulica, jeden z hlavných bulvárov v Pešti. Táto ulica je dnes prémiovou nákupnou lokalitou so značkovými obchodmi a luxusnými reštauráciami. Zároveň sa tu nachádza viacero zaujímavých budov, vrátane Maďarskej štátnej opery, takže si tu prídu na svoje milovníci architektúry, najmä tej neoklasicistickej. Bulvár má dĺžku niekoľkých kilometrov a kopíruje ho historická linka metra, v ktorej by ste sa mali aspoň raz zviezť – stanice i vlaky sú maličké a pôsobia veľmi starosvetsky (alebo ako sa dnes s obľubou hovorí, vintage).

Andrássyho bulvár končí na Námestí hrdinov (Hősök tere), rozľahlej ploche lemovanej viacerými neoklasicistickými stavbami, vrátane Siene umenia a Múzea výtvarného umenia (disponuje dielami mnohých slávnych svetových maliarov). Naviac sa tu nachádza kolonáda a viacero monumentov, vrátane toho venovaného siedmim náčelníkom Maďarov, ktorí údajne priviedli maďarské kmene do Karpatskej kotliny. Kúsok od námestia je možné navštíviť malebný zámok Vajdahunyad.

Prechádzka okolo Dunaja

Žiadna návšteva Budapešte nie je úplná bez prechádzky okolo Dunaja, či už na peštianskej alebo budínskej strane. Z peštianskej strany je krásny výhľad na Budínsky hrad a Chrám kráľa Mateja, zatiaľ čo z budínskeho brehu je hlavným monumentom maďarský parlament. Netreba zabúdať ani na dunajské mosty, z ktorých najznámejším a najstarším (1849) je Reťazový most (Széchenyi lánchíd), považovaný zároveň za najkrajší most v meste. Odporúčam prechádzku absolvovať i v noci, pretože všetky stavby sú efektne osvetlené.

Termálne kúpele

V oblasti Budapešte sa nachádza mnoho termálnych prameňov a mesto má preto bohatú kúpeľnú tradíciu. Nachádza sa tu viacero veľkých kúpeľných domov, vďaka ktorým si Budapešť vyslúžila reputáciu najväčšieho kúpeľného mesta na svete. Jednými z najznámejších a najstarších kúpeľných domov sú kúpele Gellért a Szechényi. Okrem týchto tradičných kúpeľov (ktoré sa niekomu môžu zdať trochu staré a “opotrebované”) sa tu dajú samozrejme nájsť i moderné kúpeľné domy. Nech už preferujete ktorúkoľvek z možností, návšteva kúpeľov by mala byť povinnou zastávkou pri návšteve v Budapešti.

Centrálna tržnica

Návšteva Budapešte však nemôže byť úplná ani bez navštívenia miestnej tržnice. Centrálna mestská tržnica (Nagy Vásárcsarnok) bola otvorená na konci 19. storočia a aj dnes sa jedná o veľmi živé miesto, kde je možné nakúpiť ryby, korenie, ovocie, zeleninu, či tradičné maďarské produkty – papriku, klobásy, salámy alebo víno – ideálne darčeky, ktoré môžete priniesť z Maďarska domov. Na jeho druhom poschodí zasa nájdete širokú ponuku tradičných suvenírov a reštaurácie. Tržnica je otvorená každý deň okrem nedele.


Ako sa sem dostať?

Zo Slovenska či Česka je samozrejme najjednoduchším spôsobom, ako sa do Budapešte dostať, pozemná doprava.

V prípade, že zvolíte cestu autom, myslite na to, že väčšina hotelov v centre nemá k dispozícii rezervované parkovacie miesta. Nie je však problém sa ubytovať mimo centra v hoteli s parkoviskom a do centra sa dostať pohodlne MHD.

Vlakové spojenie do Budapešte je taktiež bezproblémové, k dispozícii je mnoho spojení zo Slovenska i Česka.

Autobusové spojenia do Budapešte prevádzkuje viacero spoločností, z tých maďarských napríklad firma Volánbusz (lokálne zastúpenie Ecolines). Ďalšími spoločnosťami realizujúcimi medzinárodné autobusové spoje do Maďarska sú napríklad Student Agency alebo Orangeways.


Kedy sem cestovať?

Budapešť je samozrejme hlavne o mestskej turistike, takže sa dá navštíviť bez problémov celoročne. Navyše termálne kúpele padnú lepšie v zime ako v lete.


Ako sa tu pohybovať?

Centrum mesta je pomerne kompaktné a dá sa preskúmať pešo.

V meste navyše dobre funguje MHD – autobusy, električky a metro. Hromadnou dopravou sa v meste dostanete prakticky všade. V prípade, že sa chystáte ju využívať inzentívne, oplatí sa investovať do z dlhodobých lístkov – k dispozícii sú jednodňové, 3-dňové aj týždenné.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Budapešti je pomerne lacné a ľahko dostupné, ubytovacích kapacít je dostatok.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Maďarsku.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie