Uzbekistan

Buchara – mesto múzeí na Hodvábnej ceste

0
Medresa Mir-i-Arab

Buchara je komplexný stredoázijský mix – leží na území Uzbekistanu, kúsok od hraníc s Turkménskom a je obývaná prevažne Tadžikmi. Táto anomália je dedičstvom z čias ZSSR ešte po Stalinovi, ktorý kreslil hranice týchto (vtedy sovietskych) republík tak, aby čo najviac oslabil etnické vplyvy v regióne, podľa hesla “rozdeľuj a panuj”. Ešte predtým bola Buchara samostatným kráľovstvom (resp. chanátom či emirátom), ktorý vydržal až do roku 1920, kedy ho dobyla Červená armáda a násilím začlenila do vtedy nového Sovietskeho zväzu.

Aj keď je dnes dominantým náboženstvom v meste islam, čo je poznať i na jeho architektúre, Buchara bola v časoch, keď ležala na Hodvábnej ceste, jedným z výnamných budhistických centier. Keďže však bol po dlhé stáročia tento región križovatkou kultúr, mesto sa veľmi dynamicky menilo. Dnes je historické centrum Buchary zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Centrum mesta sa rozprestiera okolo miesta s názvom Lab-i Hauz, čo v preklade znamená “zhromaždenie okolo jazierka”. V strede námestia, resp. skôr námestíčka, sa naozaj nachádza malé jazierko. Okolo neho stoja tri budovy – dve z nich pochádzajú zo 17. storočia a nesú pomenovanie Nadir Devanbegi, podľa svojho architekta. Chanaka Nadir Devanbegi bola špirituálnym miestom súfizmu a dnes je tu múzeum. Oproti nej stojí Medresa Nadir Devanbegi, pôvodne navrhnutá ako karavanseráj (hotel/ubytovanie pre pocestných obchodníkov), ktorá bola neskôr premenená na medresu.

Medresy boli školy predvádzkované prevažne pri mešitách, takže úzko súviseli i s výukou islamu. Nešlo však o náboženské školy v pravom slova zmysle, ale skôr o všeobecne vzdelávacie zariadenia – ich úlohov nebola výchova kňazov, resp. imámov. I tretia budova na námestí je medresa, ktorá sa volá Kukaldeš a je o niečo staršia, než prvé dve budovy (16. storočie). V tej dobe bola táto medresa najväčšou moslimskou školou na svete. Dnes všetky tieto budovy na námestí Lab-i Hauz môžete navštíviť a pozrieť si miestne expozície, prípadne si zakúpiť suvenír od predajcov s miestnymi stánkami a remeselníckymi obchodíkmi. K dispozícii je aj reštaurácia, ktorá však patrí skôr medzi pasce na turistov.

Pokračujúc smerom na sever sa dostaneme k ďalším dvom oproti sebe stojacim medresám, ktoré sa spoločne označujú ako Koš medresy. Tou staršou je Ulugbekova medresa pochádzajúca z 15. storočia, ktorá bola postavená za vlády Ulugbeka, vnuka samarkandského vládcu Timúra (Tamerlána). Ulugbek bol známy ako milovník vedy a podporoval stavbu škôl vo svojej ríši. Ulugbekova medresa v Buchare je poslednou stavbou svojho rozsahu v tomto meste postavenou počas vlády Timurskej dynastie. Okrem teológie sa tu vyučovala filozofia, astronómia a matematika. Dnes tu nájdeme malé múzeum.

Oproti nej stojí Abdulazízova medresa, ktorá pochádza z obdobia Bucharského chanátu, konkrétne zo 17. storočia. Je inšpirovaná perzskou architektúrou, čo je zjavné hneď pri pohľade na jej krásne dekorované modré priečelie nad vchodom. V tomto období nastal v Buchare rozkvet remesla vo vyrezávaní dreva a preto v tejto medrese dnes nájdeme múzeum, ktoré sa práve tomuto umeniu venuje. Nádvorie medresy je v trošku horšom stave a dá sa tu nájsť aj pár predajcov rôznych suvenírov.

Ak sa vydáte od Koš medries smerom na západ, dostanete sa ku komplexu Poi Kalyan, kde zároveň stojí zrejme najznámejšia dominanta mesta – Kalyanský minaret. Tento minaret pochádza už z 12. storočia a bol postavený za vlády chana Arslana. Je 48 metrov vysoký a bol prezývaný i Veža smrti, pretože tu boli popravovaní odsúdenci na smrť jednoducho vyvedením hore na minaret a zhodením z neho. Táto prax tu bola zaužívaná až do začiatku minulého storočia.

Ďalšími dvomi budovami komplexu sú mešita (taktiež sa volá Kalyanská mešita) a medresa (Mir-i Arab). Obe pochádzajú z 16. storočia, sú teda výrazne mladšie, než Kalyanský minaret. Medresu dal postaviť chan Ubaidulláh (otec Abdulazíza), ktorý bol vraj veľmi pobožný človek (a vyznavač sufizmu – mystickej formy islamu) a preto niekoľkokrát vyplienil okolité územia, vrátane Iránu a peniaze získané ako vojnovú korisť alebo predajom zajatcov do otroctva použil pre rôzne bohabojné projekty, vrátane tejto krásnej medresy.

Čo sa týka mešity (zvaná i Juma/Džuma), táto má pomerne špecifickú architektúru, aj keď zvonku jej vchod vyzerá podobne, ako u ostatných podobných stavieb v okolí. Odlišuje sa však obrovským priestranným nádvorím v jej vnútri. Veľkým priestorom disponuje aj vnútorná zastavaná plocha po obvode tohto nádvoria, ktorá zahŕňa 288 kupol podoprených 208 piliermi. Najlepší výhľad na všetky tri stavby a celé námestie sa vám naskytne z terasy reštaurácie, ktorá sa nachádza priamo oproti minaretu. Ak na vás príde hlad, môžete si tu dať tradičný uzbecký plov.

Kúsok od tohto komplexu sa nachádza pevnosť Ark, ktorá predstavuje opevnené srdce mesta, kde sa obyvatelia dokázali brániť pred nepriateľskými nájazdníkmi. Zároveň slúžila ako palác pre panovníka. Definitívne bola pevnosť dobytá pri už spomínaných udalostiach v minulom storočí, keď celý chanát obsadila Červená armáda. I dnes Ark ohromí mohutným opevnením, ktoré pôsobí naozaj nedobytne. Bohužiaľ je však pevnosť zaujímavejšia zvonku než zvnútra. V jej útrobách sa síce nachádza niekoľko miestností prístupných verejnosti, dokonca i pár menších výstav, ale pre predstavu, ako pevnosť kedysi fungovala, budete potrebovať značnú dávku fantázie. Čo ale stojí za zmienku je hlavné nádvorie s trónom pre panovníka, kde sa zrejme konali audiencie. V pevnosti je tiež možné nájsť mnoho pôvodných drevených elementov.

Netreba zabúdať na to, že Buchara vznikla ako mesto obchodníkov, ktorí cestovali po Hodvábnej ceste. Tento charakter si zachovala dodnes a preto tu nájdeme množstvo tržníc špecializovaných na rôzne produkty – šperky, koberce, či čiapočky. Tržnice sa v miestnom jazyku nazývajú taqi (alebo aj tagi) a väčšinou ide o pomerne veľkú budovu s množstvom menších kupol, takže by sa dali nazvať skôr obchodnými domami než tržnicami. Niektoré z nich sú pomerne staré a majú tak i historickú hodnotu. Patria medzi ne napríklad Tagi Zaragon (16. storočie, zlatníci a šperkári) a Tagi Sarrafon (veksláci).

V Buchare je možné nájsť množstvo ďalších monumentov. Údajne ich je viac ako stovka, čo je naozaj podivuhodné vzhľadom k tomu, aké je mesto malé. Stačí sa teda len tak túlať mestom a na každom rohu natrafíte na nejakú zaujímavú pamiatku. Okrem iného sa tu dá nájsť dokonca i synagóga, pretože v Buchare kedysi žila pomerne početná komunita Židov, z ktorých však dnes zostala len hŕstka. Ďalšou stavbou, ktorú by ste nemali minúť, je mešita Magoki Attari. Pochádza už z 9. storočia a bola postavená na základoch pôvodne zoroastriánskeho chrámu. Ide o najstaršiu mešitu v celej Strednej Ázii.


Ako sa sem dostať?

V Buchare je síce letisko, ale šanca, že sa sem dostanete zo zahraničia je pomerne malá. Pravdepodobne poletíte do Taškentu a do Buchary sa budete musieť dostať odtiaľ.

Možnosti sú v takom prípade tri – taxík, zdieľaný taxík a vlak. Vo všetkých prípadoch budete musieť cestovať cez Samarkand, ktorý sa nachádza zhruba na polceste.

Cesta vlakom z Taškentu trvá asi 7 hodín, prípadne je možné cestovať nočným vlakom s ležadlovými vagónmi.

Zdieľaným taxíkom budete musieť na etapy – z Taškentu najprv do Samarkandu, zo Samarkandu do Navoja a odtiaľ do Buchary. Toto väčšinou nie je problém, problém býva dostať cenu, ktorá nie je niekoľkonásobne vyššia než štandard. Pokiaľ ovládate ruštinu, môžete skúsiť šoférov oklamať, že ste miestni Rusi (viac na stránke o Uzbekistane, sekcia “Ako tu cestovať?”).


Kedy sem cestovať?

Jar a jeseň sú najlepšími obdobiami pre návštevu Buchary. V lete a v zime sú teploty trochu nepríjemné pre prechádzanie sa po meste.


Ako sa tu pohybovať?

Buchara je pomerne malé mesto a je možné bez problémov ho preskúmať pešo. Mestskú hromadnú dopravu zabezpečujú maršrutky.


Kde sa ubytovať?

Buchara je turisticky orientované mesto a ubytovania je k dispozícii dostatok. Ceny ubytovania sa samozrejme líšia podľa jeho druhu, ale vo všeobecnosti je cenovo pomerne dobre dostupné.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Uzbekistane.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie