Austrália

Brisbane – austrálsky koncentrát

0
Koaly v rezervácii Lone Pine

Brisbane je taká Austrália v malom – nájdeme tu všetko, s čím si väčšina ľudí Austráliu spája – moderné mrakodrapy a ruch veľkomesta, ale zároveň kopec zelene a pláže. No a v neposlednom rade nesmieme zabudnúť na miestnych obyvateľov, ktorí tu bývali ešte pred trestancami z Británie – klokany, koaly a pestrofarebné papagáje.

Brisbane leží na východnom pobreží Austrálie, zhruba v jej strede a je hlavným mestom štátu Queensland. Pozícia mesta je z hľadiska podnebia ideálna, teploty sú tu celoročne príjemné a nedosahujú také výkyvy medzi ročnými obdobiami, ako napríklad v Sydney. Zrejme aj to bolo dôvodom, preco sa tu kolonizátori rozhodli založiť jedno z prvých miest v Austrálii, aj keď pôvodne išlo len o trestaneckú kolóniu.

Dnes je Brisbane modernou metropolou so všetkým, čo k tomu patrí. Centrum mesta (tzv. CBD) okupujú mrakodrapy, široké bulváry a samozrejme nákupné centrá. Na rozdiel od iných rušných veľkomiest však Brisbane pôsobí veľmi uvoľnene a vôbec nie preplneno, najmä cez deň. Viac centrum ožíva večer, keď sa na miestnej pešej zóne (Queen Street a Albert Street) a v jej okolí otvárajú bary, reštaurácie a kaviarne. Okrem sklenených a železobetónových monštier sa tu nachádza aj pár budov postavených v neoklasicistickom architektonickom štýle. Osobne ma celkom prekvapilo, keď som zistil, že v budove postavenej podľa klasickej predlohy rímskeho divadla sídli kasíno. Odvážnejšia časť výpravy si aj zahrala (a vyhrala), menej odvážna časť (ja) nehrala a teda nevyhrala.

V centre mesta sa taktiež nachádza radnica s múzeom a zvonicou, do ktorej je verejný prístup. Vnútri si môžete prehliadnuť zariadenie hodín veže a ochotný zamestnanec vám o histórii veže a mechanizme hodín rád porozpráva viac počas cesty výťahom nahor i nadol. Takisto sa dozviete, že radnica disponuje najväčšou medenou kupolou v Austrálii. Pod ňou sa nachádza koncertná sieň, kde je možné často zdarma navštíviť rôzne koncerty. Zhora je potom možné si užiť výhľad na okolité mesto, aj keď samozrejme zďaleka nejde o najvyššiu vežu v okolí, keďže na rozdiel od okolitých mrakodrapov ide o historickú budovu.

Pokiaľ by vám ruch centrálnej časti nebol po vôli, môžete zamieriť na juh k rieke Brisbane, kde sa nachádza Brisbanská botanická záhrada. Ide vlastne o rozsiahly park s kopcom jazierok a exotických kvetín. Tento park láka nielen veľa ľudí, ale aj voľne žijúcich zvieratok, takže sa pripravte na kŕdle ibisov, kačičiek a papagájov lori alebo jaštery vyliezajúce z jazierok (naštastie len také veľkosti leguánov, žiadne krokodíly).

Odtiaľto už môžete prejsť na južný breh rieky Brisbane, ktorému dominujú oveľa nižšie budovy a hlavne kopec parkov. Táto časť mesta poteší hlavne milovníkov umenia, pretože sa tu nachádzajú galérie, múzeá a divadlá. Za seba môžem odporučiť Queensland Museum a Queensland Art Gallery, ktoré sa nachádzajú hneď vedľa seba a kde sa dá stráviť celý deň. Ak by ste potom mali umenia príliš veľa, stačí zamieriť do niektorého z blízkych parkov alebo na mestskú pláž, prípade sa len tak prejst uličkami alebo po promenáde popri rieke. Odtiaľ sa vám potom naskytne pekný výhľad na moderné mestské centrum.

Pokiaľ by ste chceli výhľad na mesto z ešte väčšej perspektívy, môžete zamieriť na neďaleký vrch Mt. Coot-tha, odkiaľ budete mať Brisbane ako na dlani. Zároveň sa jedná o veľmi príjemné a zelené miesto, kde sa môžete prejsť, zajazdiť si na bicykli alebo si dať kávu či večeru.

Ďalšou zaujímavou destináciou v blízkosti Brisbane je rezervácia Lone Pine, primárne určená koalám, ktoré sú tu hlavnou atrakciou. Aj keď má ísť o centrum určené pre záchranu koál, je otázne nakoľko je prospešné to, že si tu návštevník môže koalu zobrať na ruky a odfotiť sa s ňou (samozrejme za extra príplatok). Toto je napríklad už v susednom štáte New South Wales (Sydney) zakázané. Okrem koál sa v rezervácii nachádza kopec ďalších zvierat, okrem iného psy dingo, orly, pštrosy emu a samozrejme klokany. Ku klokanom (veľkým i malým) je tu voľný prístup a nie je problém sa s nimi odfotiť ci si ich pohladkať. Je dokonca možné si zakúpiť vrecúško s granulami a klokany nimi kŕmiť, takže v dobe, keď je tu veľa návštevníkov, sú klokany pekne prežrané.

Pokiaľ by ste mali chuť po mestskej pláži zájsť na tú skutočnú, môžete sa dostať do hodiny autom (alebo o niečo dlhšie miestnym vlakom) do mesta Gold Coast na juh od Brisbane, ktoré patrí medzi najobľúbenejšie mieste plážové rezortné mestá. K dispozícii sú dlhé kilometre pláží a Tichý oceán, ktorý tu však nie je až tak tichý a poskytuje výborné zázemie pre surfovanie (jedna z častí sa dokonca volá Surfer’s Paradise) či iné vodné športy. Plávanie môže byť pri väčších vlnách zakázané, takže je treba vždy dbať na momentálne výstrahy a vlajky. Gold Coast je typická prímorská destinácia a nájdete tu plážové promenády či bulváry s vonkajšími reštauráciami, barmi, či obchodmi so suvenírmi.

Ďalšou plážovou destináciou, tentokrát na sever od Brisbane, je Sunshine Coast, kam môžete zamieriť v prípade, že chcete menej rušné prostredie než Gold Coast. Sem sa dá taktiež dostať lokálnym vlakom a ide o oveľa menej frekventovanú destináciu, než Gold Coast. To samozrejme znamená menej zaplnené pláže, ale i menej rozvinutú turistickú infraštruktúru, čo niekomu môže vyhovovať viac.


Ako sa sem dostať?

Brisbane je veľká metropola, takže disponuje medzinárodným letiskom, kam lietajú spoje z Európy, Ázie i Ameriky. Brisbane je bohužiaľ príliš ďaleko na priame spojenie od nás, takže je potreba počítať minimálne s jedným prestupom. Najjednoduchšie je zrejme letieť cez Spojené arabské emiráty, odkiaľ do Brisbane lietajú Emirates. Ďalšou alternatívou môže byť let cez Soul s Korean Air (z Prahy) alebo cez Bangkok s Thai Airways (z Viedne).

Do rezervácie koál Lone Pine sa potom dostanete miestnymi autobusmi 445 alebo 430 (stačí sa v centre spýtať, z ktorej zastávky odchádzajú) alebo výletnou loďou Mirimar z južného brehu rieky.

Do Gold Coast i Sunshine Coast sa dostanete autom alebo miestnym vlakom, ktorý odchádza zo stanice Roma alebo Central.


Kedy sem cestovať?

Ako už bolo spomenuté v článku, Brisbane má vynikajúce podnebie umožňujúce cestovať sem počas celého roka.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Austrálii nepatrí medzi najlacnejšie, ale Brisbane má väčšinou dostatočné kapacity a nie je problém zohnať hotel za rozumnú cenu. Dobrou alternatívou sú taktiež tzv. serviced apartments, kde síce chýba pár hotelových služieb, ale kvalita ubytovania je na dobrej úrovni. Tieto “byty so službami” sa dajú taktiež vyhľadať cez štandardné vyhľadávače.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Austrálii.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie