Bielorusko

Brest, Grodno a Bielovežský les

0
Zubry v Bielovežskom lese si užívajú močiar

Chcete vedieť, ako vyzerala Európa pred tisíckami rokov, kde môžete vidieť najväčšieho európskeho živočícha alebo kde bol podpísaný mier medzi Ruskom a Nemeckom počas 1. svetovej vojny? Stačí navštíviť východ Bieloruska.

Môj prvý kontakt s Bieloruskom prebehol pri prechode hraníc z poľského Terespolu do bieloruského Brestu. Policajti so smiešne vysokými čapicami vyhnali celý autobus von i s batožinami a prehnali nás cez pasovú a colnú kontrolu. Keďže však nevládli anglickým jazykom, veľmi nás neobťažujú a po chvíli už autobus frčí smerom na hlavnú stanicu v Breste.

Aj keď mesto Brest v minulosti niekoľkokrát zmenilo majiteľa (patrilo okrem iného i Poľsku či Litovskému knižatstvu a prehnali sa ním i Mongoli), dnes je určitým spôsobom typicky sovietske – križujú ním dlhé a široké ulice (prospekty) a je plné nevábnych betónových budov a gýčových sôch. Na druhú stranu má však príjemnú a pokojnú atmosféru, pešie zóny a zelené parky.

Dve historicky najvýznamnejšie udalosti súvisiace s Brestom datujú do minulého storočia – prvou bolo podpísanie Brest-Litovského mieru. Brest-Litovsk (Litovský Brest) bolo vtedajšie meno dnešného Brestu a v tomto meste bol podpísaný mier medzi boľševickým Ruskom a Centrálnymi mocnosťami (Nemecko, Rakúsko-Uhorsko, …). Tento mier prakticky znamenal kapituláciu vtedajšieho Ruska, ktoré bolo ekonomicky i vojensky na dne a nemecké vojská sťahovali slučku okolo Petrohradu, vtedajšieho hlavného mesta. Ďalšou udalosťou boli boje v 2. svetovej vojne, keď Nemci napadli Sovietsky zväz. V Breste sa nachádza pevnosť, ktorá odolávala náporu nemeckých vojsk niekoľko týždnov a keď bola dobytá (po ťažkých stratách na nemeckej strane), bola frontová línia už o stovky kilometrov východne ďalej. Brestská pevnosť neskôr získala status takzvaného Hrdinského mesta, čo bol oficiálny titul pre mestá, ktoré významne bojovali proti Nemcom počas 2. svetovej vojny – celkovo ich získalo tento titul 12. Dnes sa v tomto symbole sovietskeho odporu nachádza niekoľko gýčovitých sôch pripomínajúcich tento hrdinský čin.

Náhodou sme sa v Breste nachádzali práve 3. júla, čo je v Bielorusku dátum, ktorý sa označuje dňom nezávislosti, a tak v pevnosti prebiehali rôzne podujatia a aktivity pri príležitosti tohto výročia pripomínajúceho oslobodenie Minsku. Hneď blízko pevnosti je taktiež možné navštíviť vlakové múzeum, ktoré disponuje mnohými krásnymi lokomotívami i vagónmi z obdobia budovania sovietskych železníc.

Ďalší sa niesol v znamení návštevy Bielovežského lesa, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Les je prísne chránenou biologickou zónou, pretože ide o posledný pozostatok pôvodného pravekého lesa, ktorý kedysi pokrýval celú Európu. Ešte pred 100 rokmi tu žili posledné jedince zubra lesného, ktorý bol najväčším živočíchom žijúcim v Európe. Po ich úplnom vyhubení zmizli na mnoho rokov z voľnej prírody a bolo ich možné vidieť len v zoologických záhradách. V posledných desaťročiach sa však darí ich populáciu obnovovať a dnes už žije niekoľko jedincov práve v Bielovežskom lese. Niekoľko z nich žije v ohradách, ktoré sú vytvorené na okraji lesa a kde ich môžu vidieť i návštevníci. Ide o populárnu destináciu Bielorusov z okolia, ktorí zubrov radi chodia (napriek zákazu) kŕmiť. Odpozoroval som, že obľúbenou potravou týchto zvierat (aspoň podľa Bielorusov) je chlieb.

Cestu po východe Bieloruska sme zakončili v Grodne, ktoré sa nachádza severne od Bielovežského lesa. Autobusy v Bielorusku pokrývaju pomerne dobre celú krajinu a je tak možné sa nimi dostať kamkoľvek. Naviac autobusy jazdia spoľahlivo a načas a nie je absolútne žiadny problém za ne platiť kreditnými kartami. Dominantou Grodna je Starý zámok, ktorý bol založený ešte litovským veľkovojvodom Vytautasom. Dnes ide o mesto s najväčšou poľskou menšinou v Bielorusku a preto je tu možné nájsť i najviac katolíckych chrámov (vo zvyšku Bielorusku nájdeme hlavne právoslávne chrámy). Zároveň je tu však možné nájsť i príjemnú pešiu zónu a mnoho sovietskych elementov, ako napríklad obludnú betónovú budovu divadla, tank na piedestále alebo Leninovo námestie i s jeho sochou v baretke.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

Do Brestu je možné sa dostať vlakom z Varšavy. Existujú i priame vlakové spojenia z Prahy do Brestu (vlakové spojenie Praha-Moskva).

Autobusom

Autobusom je možné sa dostať do Brestu taktiež z Varšavy. Do Bielovežského lesa i Grodna sa dá dostať z Brestu miestnymi autobusovými spojmi.


Kedy sem cestovať?

Zimy bývajú v Bielorusku kruté, preto je lepšie sem cestovať mimo ne.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Breste je pomerne lacné. Je treba si dať pozor, že pri opustení krajiny môže byť požadované potvrdenie o ubytovaní. Hotely toto robia štandardne, pri ubytovaní v súkromí sa ubezpečte, že vám toto prenajímateľ vie sprostredkovať.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Bielorusku.

 

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie