Francúzska Polynézia

Bora Bora – kráľ exotických destinácií

0
Bora Bora

Bora Bora je pre našinca jedným z najvzdialenejších a zároveň asi najznámejších ostrovov vôbec. Tento malý ostrov sopečného pôvodu leží v Tichom oceáne a je súčasťou súostrovia patriaceho pod správu Francúzskej Polynézie, čo je od Strednej Európy jedna z najvzdialenejších krajín na svete. Pritom paradoxne z politického hľadiska k nám má veľmi blízko – je zámorským územím Francúzska a je tak voľne pridruženou krajinou EÚ. Takže pre vstup na Bora Bora (a celej Francúzskej Polynézie) nepotrebujete žiadne vízum a na vstup, ale dokonca i časovo neobmedzený pobyt, stačí občanom EÚ pas.

Bora Bora má povesť dokonalého tropického raja a pre mnoho ľudí predstavuje absolútny vrchol v rebríčku najkrajších a najviac vysnívaných dovoleniek. Je to však naozaj tak nádherné miesto, ako si ho každý predstavuje? Na to existuje jednoduchá odpoveď: Je.

Bora Bora je súčasťou súostrovia Îles de la Société (doslova Ostrovy Spoločnosti), kam patrí i Tahiti, odkiaľ sa na Bora Bora lieta. Už pri prílete na ostrov si každý všimne, že všetko je tu do posledného detailu úplne zodpovedajúce tropickému raju – more je dokonalo modré, palmy pokrývajú celý ostrov zelenou pokrývkou kontrastujúcou s perfektne bielym pieskom. Uprostred ostrova čnejú vrchy Mt. Pahia a Mt. Otemanu zo stuhnutej lávy, nemí svedkovia niekdajšej sopečnej činnosti, v ktorej sa zrodil tento ostrov.

Letisko na Bora Bora leží na úzkom pruhu zeme (zvaný v miestnom jazyku aj “motu”), takže z neho sa musíte na hlavný ostrov dostať loďou. Letisko prevádzkuje spojenie loďou zadarmo do Vaitape, hlavného “mesta” ostrova. Okrem toho tu majú svoje loďky i jednotlivé luxusné hotely, ktoré nimi svojich klientov odvážajú z letiska priamo do hotela.

Hotely na Bora Bora poskytujú väčšinou dva druhy ubytovania – klasické izby vo veľkých budovách, ktoré sú však citlivo postavené tak, aby nenarušovali ráz ostrova, takže vyzerajú ako typické drevené obydlia, alebo bungalovy postavené priamo nad morskou hladinou pri pláži, ktoré si väčšina ľudi spája práve s Bora Bora. Bungalovy nad vodou sú samozrejme drahším luxusom, ale poskytujú pomerne unikátny zážitok, kde vám pod presklennou dlážkou plávu tropické ryby. Bungalovy sú pritom zariadené všetkými vymoženosťami – od sprchy, cez klimatizáciu až po TV.

Hotely disponujú svojimi plážami, o ktoré sa nepretržite starajú. K dispozícii sú však i verejné pláže, ktoré stále svojou kvalitou predstihnú zrejme väčšinu pláží, ktoré poznáte. Pláže na Bora Bora sú proste dokonalé – voda je krásne čistá a modrá farba mora prechádza od jedného krásneho odtieňa k ďalšiemu. Podmorský život je tu veľmi bohatý a nie je problém vidieť okrem rybičiek všetkých farieb a veľkostí aj raje, delfíny alebo korytnačky. Stačí si požičat kanoe a preplaviť sa k niektorému z koralov a môžete šnorchlovať dosýtosti – Bora Bora je jednou z destinácií, kde sa nemusíte potápať a na to, aby ste plávali medzi tisíckami rýb stačí šnorchel.