Francúzska Polynézia

Bora Bora – kráľ exotických destinácií

0
Bora Bora

Bora Bora je pre našinca jedným z najvzdialenejších a zároveň asi najznámejších ostrovov vôbec. Tento malý ostrov sopečného pôvodu leží v Tichom oceáne a je súčasťou súostrovia patriaceho pod správu Francúzskej Polynézie, čo je od Strednej Európy jedna z najvzdialenejších krajín na svete. Pritom paradoxne z politického hľadiska k nám má veľmi blízko – je zámorským územím Francúzska a je tak voľne pridruženou krajinou EÚ. Takže pre vstup na Bora Bora (a celej Francúzskej Polynézie) nepotrebujete žiadne vízum a na vstup, ale dokonca i časovo neobmedzený pobyt, stačí občanom EÚ pas.

Bora Bora má povesť dokonalého tropického raja a pre mnoho ľudí predstavuje absolútny vrchol v rebríčku najkrajších a najviac vysnívaných dovoleniek. Je to však naozaj tak nádherné miesto, ako si ho každý predstavuje? Na to existuje jednoduchá odpoveď: Je.

Bora Bora je súčasťou súostrovia Îles de la Société (doslova Ostrovy Spoločnosti), kam patrí i Tahiti, odkiaľ sa na Bora Bora lieta. Už pri prílete na ostrov si každý všimne, že všetko je tu do posledného detailu úplne zodpovedajúce tropickému raju – more je dokonalo modré, palmy pokrývajú celý ostrov zelenou pokrývkou kontrastujúcou s perfektne bielym pieskom. Uprostred ostrova čnejú vrchy Mt. Pahia a Mt. Otemanu zo stuhnutej lávy, nemí svedkovia niekdajšej sopečnej činnosti, v ktorej sa zrodil tento ostrov.

Letisko na Bora Bora leží na úzkom pruhu zeme (zvaný v miestnom jazyku aj “motu”), takže z neho sa musíte na hlavný ostrov dostať loďou. Letisko prevádzkuje spojenie loďou zadarmo do Vaitape, hlavného “mesta” ostrova. Okrem toho tu majú svoje loďky i jednotlivé luxusné hotely, ktoré nimi svojich klientov odvážajú z letiska priamo do hotela.

Hotely na Bora Bora poskytujú väčšinou dva druhy ubytovania – klasické izby vo veľkých budovách, ktoré sú však citlivo postavené tak, aby nenarušovali ráz ostrova, takže vyzerajú ako typické drevené obydlia, alebo bungalovy postavené priamo nad morskou hladinou pri pláži, ktoré si väčšina ľudi spája práve s Bora Bora. Bungalovy nad vodou sú samozrejme drahším luxusom, ale poskytujú pomerne unikátny zážitok, kde vám pod presklennou dlážkou plávu tropické ryby. Bungalovy sú pritom zariadené všetkými vymoženosťami – od sprchy, cez klimatizáciu až po TV.

Hotely disponujú svojimi plážami, o ktoré sa nepretržite starajú. K dispozícii sú však i verejné pláže, ktoré stále svojou kvalitou predstihnú zrejme väčšinu pláží, ktoré poznáte. Pláže na Bora Bora sú proste dokonalé – voda je krásne čistá a modrá farba mora prechádza od jedného krásneho odtieňa k ďalšiemu. Podmorský život je tu veľmi bohatý a nie je problém vidieť okrem rybičiek všetkých farieb a veľkostí aj raje, delfíny alebo korytnačky. Stačí si požičat kanoe a preplaviť sa k niektorému z koralov a môžete šnorchlovať dosýtosti – Bora Bora je jednou z destinácií, kde sa nemusíte potápať a na to, aby ste plávali medzi tisíckami rýb stačí šnorchel.

Ak sa vám pláže a more prejedia (o čom pochybujem), môžete vyraziť aj za trochou suchozemskej zábavy – je možné si napríklad prenajať džíp, ktorý vás vyvezie na niektorý z miestnych kopcov alebo sa pešo vybrať k vrcholu Mt. Pahia. Za nákupmi môžete vyraziť do hlavného mesta (resp. dediny) Vaitape, kde sa nachádza viacero obchodíkov. Nakúpiť tu môžete napríklad čierne perly, ktoré sú pre Francúzsku Polynéziu typické, aj keď na Bora Bora sa nepestujú, pretože turistický ruch negatívne ovplyvňuje podmienky pre perlorodky – čierne perly sa preto pestujú na izolovanejších ostrovoch krajiny.

Vo Vaitape sa taktiež nachádzajú budovy podstatné pre spoločenský život a fungovanie ostrova – školy, radnica, kostoly, požiarna stanica, kultúrne centrum a tržnicu. Taktiež tu nájdete niekoľko reštaurácií, kde môžete vyskúšať miestnu kuchyňu – väčšinou je ovplyvnená tou francúzskou. Typickou miestnou pochúťkou je ryba mahi-mahi v kokosovej omáčke. Reštaurácie sú samozrejme na celom ostrove, nielen vo Vaitape, väčšinou ako súčasť miestnych hotelov. Keďže na ostrove neexistuje verejná doprava, väčšina reštaurácií poskytuje i dopravu z vášho hotela a späť v prípade, že máte rezerváciu. Asi však netreba hovoriť, že tieto reštaurácie na Bora Bora nie sú práve najlacnejšie. K dispozícii sú však i klasické obchodíky s jedlom, kde sú ceny vcelku akceptovateľné.

Napriek tomu, že nejde o najlacnejšiu destináciu, čo sa týka snáď všetkých parametrov – dopravy, ubytovania i stravovania, nepochybujem o tom, že sa vám z Bora Bora vôbec nebude chcieť odísť.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Francúzskej Polynézii.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Na Bora Bora sa bežný smrteľník môže dostať len letecky. Lietajú sem miestne aerolinky Air Tahiti z hlavného medzinárodného letiska Francúzskej Polynézie na Tahiti. K dispozícii je niekoľko letov denne. Air Tahiti ponúka letecké spojenia i z iných ostrovov tohto súostrovia.

Z letiska je nutné sa dopraviť loďou do hotela. V prípade, že zostávate v niektorom z hotelov na menších ostrovčekoch nedostupných po zemi, dopravu priamo z letiska vám zabezpečí váš hotel. V opačnom prípade môžete využiť bezplatné spojenie z letiska do Vaitape, odkiaľ vás váš hotel vyzdvihne svojím autobusom alebo môžete využiť taxík. Treba počítať s tým, že obe možnosti sú spoplatnené (a nie sú lacné).


Kedy sem cestovať?

Ostrov má typické tropické podnebie, s obdobím dažďov (od novembra do apríla) a obdobím sucha (od mája do októbra). Od toho sa odvíja vhodnosť cestovania, ale samozrejme i ceny služieb.


Ako sa tu pohybovať?

Na Bora Bora takmer neexistuje verejná doprava, preto je jedinou schodnou možnosťou pre dopravu na dlhšie vzdialenosti taxík (čo je samozrejme drahá možnosť) alebo prenájom bicykla/motocykla. Pomerne úspešne je možné na ostrove i stopovať, miestni obyvatelia sú vcelku ochotní.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na Bora Bora je spravidla pomerne drahé. Pokiaľ ste ochotní urobiť nejaký ten kompromis, dá sa trochu ušetriť, ale stále treba počítať s tým, že to bude drahšie ako v iných destináciách.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie