• Rímsky amfiteáter v Caesarei
    Izrael

    Caesarea – mesto kráľa Heroda i Piláta Pontského

    Caesarea je archeologické nálezisko, ktoré je pozostatkom kedysi prekvitajúceho rímskeho prístavu. Mesto založené kráľom Herodom Veľkým slúžilo ako hlavné mesto rímskej provincie Judea a aj práve preto tu sídlili rímski guvernéri, vrátane prefekta Piláta Pontského. Historická autenticita tejto postavy z Nového Zákona, ktorý údajne mal dať proti svojej vôli ukrižovať Ježiša, bola často spochybňovaná, pretože…

  • Veža mlčania neďaleko Yazdu
    Irán

    Yazd – srdce Iránu a bašta pradávneho zoroastrizmu v tieni Veží mlčania

    Yazd nie je neznámou destináciou pre nikoho, kto aspoň niekedy plánoval cestu do Iránu. Toto mesto býva totiž pravidelnou súčasťou itinerárov pri poznávacích cestách po Iráne. A nevďačí za to len svojej polohe v úplnom centre krajiny (na námestí Markar je vežička označujúca geografický stred Iránu), vďaka čomu je ľahko dostupné z iných obľúbených destinácií,…

  • Tel Aviv
    Izrael

    Tel Aviv – najmodernejšia metropola Blízkeho východu

    Tel Aviv je vo svete pomerne známym mestom, málokto však o ňom vie niečo viac, než to, že leží v Izraeli. Aj napriek tomu, že ide o dosť mladé mesto, je výkladnou skriňou izraelskej ekonomiky. Tel Aviv je druhou najväčšou mestskou ekonomikou na Blízkom východe (po emirátskom Abú Dhabí) a patrí k jedným z najdrahších…

  • Akko
    Izrael

    Akko – brána do Svätej zeme

    Akko je mesto ležiace na severnom pobreží Izraela neďaleko Haify a aj keď nie je práve najznámejším mestom, ktoré sa ľudom vybaví v spojení so Svätou zemou, patrí k najväčším kultúrnym a historickým pamiatkam tejto blízkovýchodnej krajiny. Je známe aj pod modernejším názvom Acre. Akko je mesto mnohých superlatívov. Ide napríklad o jedno z najstarších…

  • Persepolis
    Irán

    Persepolis – hlavné mesto Kráľa kráľov

    Staroveká Perzská ríša bola jedným z vôbec prvých impérií na svete. Toto impérium bolo obrovské a keďže v staroveku boli vzdialenosti ešte väčšie než dnes (žiadne automobily), pre svoju efektívnu správu využívalo až štyri hlavné mestá. Ale ani jedným z týchto štyroch hlavných miest nebol Persepolis. Hlavným centrom ríše bol Babylon a ostatnými tromi hlavnými…

  • Ťavy v púšti Wádí Ram
    Jordánsko

    Wádí Ram – oscarová púšť

    Wádí Ram (v angl. transkripcii i Wadi Rum, niekedy aj Wadi Ramm) je púštne údolie na juhu Jordánska, známe najmä vďaka svojmu veľmi scénickému vzhľadu a krásnemu, takmer až červenému sfarbeniu. Wádí v arabčine znamená údolie a Ram je Mesiac, takže Wádí Ram sa dá preložiť ako Mesačné údolie – a lepší názov sa tomuto…

  • Pohľad na štvrť Galata v Istanbule
    Turecko

    Istanbul – brána medzi Európou a Áziou

    Istanbul je považovaný za jediné transkontinentálne mesto na svete, teda mesto, ktoré leží na dvoch kontinentoch. Aj keď toto nie je úplne pravda, dá sa povedať, že Istanbul je určite najznámejším príkladom takéhoto mesta. Istanbul leží na prielive Bospor, ktorý ho rozdeľuje na európsku a ázijskú časť. V posledných rokoch popularita Istanbulu ako turistickej destinácie…

  • Cestou do Nizwy je možné vidieť všeličo
    Omán

    Nizwa – prastaré ománske mesto v horách

    Severné pobrežie Ománu je lemované 500 kilometrov dlhým pohorím Al Hadžar (angl. transkripcia Al Hajar), ktorých meno v preklade znamená jednoducho “kamenné hory”. Tento jednoduchý názov ani nemôže byť výstižnejší, pretože kopce tohto pohoria sú väčšinou pusté a holé skaliská vyprahnuté celoročnou slnečnou žiarou. Najvyšším vrchom tohto pohoria je Džebel Šams (angl. transkripcia je pomerne…

  • Chrám Narodenia
    Palestína

    Betlehem – rodisko Ježiša a Berlín 21. storočia

    Všetci vedia, že v Betleheme sa narodil Ježiš. Málokto ale vie, že Betlehem je dnes rozdelený múrom podobne, ako kedysi Berlín. Rozdiel je však vo výške – ten betlehemský múr je viac než dvojnásobne vyšší, než ten berlínsky. Betlehem je totiž dnes oblasťou, kde žije prevažne arabské obyvateľstvo, resp. Palestínčania. To však v tejto oblasti…

  • Ropný vrt v Bahrajne
    Bahrajn

    Bahrajn – najmenšia arabská krajina

    Bahrajn je jedným z prvých miest v Perzskom zálive, kde sa ťažila ropa. S objavom ropy je spojená pomerne vtipná anekdota, keď ťažbu v oblasti mali financovať Angličania, ktorí v tej dobe ovládali veľkú časť Blízkeho východu. Poslali sem na prieskum istého švajčiarskeho geológa, ktorý prehlásil, že hľadať ropu v Arábii by bolo čírym hazardom a tak…

Najnovšie komentáre

Kategórie