Nemecko

Berlín – mesto s najslávnejším múrom na svete

0
Brandenburská brána

Berlín bol dlhé desaťročia rozdelený najslávnejším múrom na svete a tento múr tu stojí dodnes. Aj keď z tohto múru stoja už len fragmenty, následky tohto rozdelenia vidieť a cítiť v meste dodnes. Berlín bol po 2. svetovej vojne rozdelený na 4 zóny – americkú, britskú, francúzsku a (najväčšiu) sovietsku. Prvé tri potom sformovali časť, z ktorej vznikol Západný Berlín, ktorý bol celý obkolesené Východným Nemeckom. Sovieti odpovedali blokádou, ktorú “Západ” obchádzal vytvorením leteckého mostu – lietadlami sem Američania dopravovali všetko, od jedla až po benzín. Zatiaľ čo sa Spojenci snažili dostať ekonomiku spustošenej krajiny späť na nohy, Sovieti, hnaní hladom po pomste, sa snažili o pravý opak. Obyvateľstvo východnej časti mesta (a krajiny) trpelo hladom a agresiou Červenej armády a preto sa často uchyľovalo k úteku do Západneho Berlína. Dôsledkom toho bola stavba Berlínskeho múru, ktorý na desaťročia rozdelil najväčšie nemecké mesto a stal sa stelesnením Železnej opony.

Našťastie dnes je Nemecko už opäť zjednotené a rovnako jeho hlavné mesto. Ako som však už uviedol, múr na niektorých miestach ešte stále stojí ako reminiscencia nedávnej minulosti. Berlín je veľké mesto a počas rozdelenia sa rozrástlo ešte viac do šírky. Jeho východná časť je oveľa rozťahanejšia a šedivejšia, ako kompaktná západná časť, disponujúca väčšinou pamätihodností. V zozname svetového dedičstva UNESCO sa nachádzajú hneď tri záznamy o Berlíne. Keď k tomu pripočítame fakt, že cesta sem nie je ani ďaleká ani drahá, ponúka sa nemecká metropola ako ideálne miesto pre výlet napríklad na predĺžený víkend. V tomto článku spomeniem niekoľko miest, ktoré stoja (podľa mňa) v Berlíne za návštevu.

Bundestag

Berlínsky parlament je charakteristickou budovou mesta, najmä vďaka svojej sklenenej kupole. V minulosti bol miestom neslávnych udalostí, keď ho napríklad podpálili nacisti, z tohto aktu obvinili komunistov a to využili ako zámienku pre likvidáciu svojich politických protivníkov. Známou je tiež fotografia sovietskych vojakov, pripevňujúcich sovietsku vlajku na jeho strechu v máji roku 1945.

Brandenburská brána

Zrejme najtypickejšia ikona Berlína, klasicistická stavba pripomínajúca bránu na aténskej Akropoli. Stojí v čele najznámejšej berlínskej ulici, Unter den Liden, a bola postavená v 18. storočí ako colná brána. Za čias rozdelenia Berlína bola brána východonemeckým obyvateľom neprístupná.

Na vrchole brány stojí kvadriga vyobrazujúca bohyňu víťazstva Viktóriu. Pôvodne šlo však o sochu bohyne mieru Eirene, ktorá sa tak páčila Napoleonovi, že si ju nechal odviezť do Paríža. Po pár rokoch sa však opäť vrátila do Berlína na svoje miesto.

Pamätník holokaustu

Na dohľad od Brandenburskej brány sa nachádza plocha pokrytý betónovými kvádrami rôznych veľkostí. Je to miesto, ktoré pripomína hrôzy holokaustu spáchaného nacistami pred a počas 2. svetovej vojny. Návrhár tu urobil dobrý kus práce, miesto pôsobí veľmi sugestívne, presne tak, ako zrejme má.

Ulica Unter den Linden

Berlínska obdoba Champs-Elysées (aj keď samozrejme niekoľkonásobne menšia) sa rozprestiera od Brandenburskej brány až k rieke Spréve. Na ulici sa nachádza niekoľko významných budov, vrátane Štátnej opery, Štátnej knižnice alebo rôzne ambasády. Táto ulica bola svedkom viacerých slávnych a neslávnych udalostí, vrátane pálenia “nevhodných” kníh nacistami.

Berliner Dom

Berlínska evanjelická katedrála je obrovský kostol, ktorý leží na Múzejnom ostrove (viď nižšie). Aj keď kostol stál na tomto mieste už niekoľko storočí, jeho súčasná podoba pochádza zo začiatku minulého storočia. Ide o bohato dekorovanú budovu, ktorej návšteva je jednoducho povinnnosť pri ceste do Berlína.

Ostrov Museuminsel

Múzejný ostrov je jedným z berlínskych objektov zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO. Ako už jeho názov napovedá, nájdeme tu prevažne múzeá. Tieto múzeá patria medzi najlepšie v Nemecku a sú väčšinou postavené v monumentálnom klasicistickom štýle.

Podľa mňa, jednoznačne najlepším z nich je Pergamonské múzeum. Grécke mesto Pergamon ležalo v Malej Ázii, na území dnešného Turecka. Nachádzal sa tu obrovský oltár, zvaný Pergamonský oltár, ktorý stál na miestnej akropoli. V 19. storočí Turci dovolili Nemcom oltár premiestniť tento oltár do Nemecka, kde bol zrekonštruovaný a bolo po ňom pomenované toto múzeum. Ide o nádherný a obrovský kus antickej architektúry, ktorý teraz môžu obdivovať v zrekonštruovanej podobe všetci návštevníci tohto múzea. Je fascinujúca predstava, že toto dielo je možné vidieť tak, ako ho videli starovekí Gréci pred viac ako 2000 rokmi.

Múzeum obsahuje však jeden ešte starší a vzácnejší artefakt – Ištarskú bránu z Babylonu, ktorý sa nachádzal na území dnešného Iraku. Vzhľadom k lokálnej situácii asi môžeme byť radi, že bránu na začiatku 20. storočia odniesli a zrekonštruovali práve Nemci. Ištarská brána (v preklade Hviezdna brána) bola nádherná a monumentálna stavba a pôvodne bola zaradená na zoznam 7 divov sveta, kde bola neskôr nahradená Alexandrijským majákom. Aj keď je v Pergamonskom múzeu len jej časť, môžete si pozrieť i miestnu maketu, ktorá vyobrazuje jej celý vzhľad v staroveku.

Pergamonské múzeum je v podstate akousi nemeckou obdobou Britského koloniálneho múzea a je povinnou zastávkou pre každého návštevníka v Berlíne a pokiaľ si budete musieť na Museuminsel vybrať len jedno z múzeí, voľba je jasná.

Pokiaľ máte čas aj pre navštívenie ďalších múzeí, odporúčam Neues Museum (Nové múzeum), ktoré je venované starovekému Egyptu a artefaktom, ktoré tu boli nájdené. Najvzácnejším artefaktom (ktorý bohužiaľ nie je povolené fotografovať) je busta kráľovnej Nefertiti, stará viac ako 3300 rokov.

Altes Museum (Staré múzeum) je najstaršou budovou v komplexe a domovom zbierok antických umeleckých diel, najmä zo starého Grécka.

Alte Nationalgalerie (Stará národná galéria) vystavuje obrazy rôznych umeleckých smerov, najmä však neoklasicizmu, romantizmu a francúzskeho impresionizmu. Budova je zaujímavá i z architektonického hľadiska a ide o veľmi pekný príklad neoklasicistického štýlu silne inšpirovaného najmä rímskou antickou architektúrou.

Bode Museum (Bodeho múzeum) je najmladšou budovou v komplexe Múzejného ostrova a hostí niekoľko rôznych zbierok, vrátane antických sôch alebo jednu z najväčších numizmatických zbierok na svete.

Palác Charlottenburg

Berlínska štvrť Charlottenburg je domovom rovnomenného paláca, ktorý je najväčším zachovaným kráľovským palácom v Berlíne. Palác bol postavený na konci 17. storočia a je reprezentantom mixu barokového a rokokového štýlu. Jednou dobou šlo o hlavné sídlo pruských kráľov a dnes je možné navštíviť jeho rozsiahly park i interné priestory. Okrem niekoľkých pruských kráľov je tu pochovaný aj nemecký cisár Viliam I.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie bol jeden z checkpointov (prechodov) v Berlínskom múre. Dnes je to najmä turistická atrakcia, kde vás na jednej strane víta veľká fotografia amerického vojaka, na tej druhej zasa sovietskeho. Netreba však zabúdať, že pred len pár desaťročiami šlo o miesto, kadiaľ s nádejou utekali východonemeckí občania za lepšou budúcnosťou – niektorí prešli jednoducho tak, že autom prebúrali zátarasy. A taktiež ide o miesto, kde niekoľko ľudí zomrelo.

Berlínsky múr

Vo východnej časti Berlína je stále možné nájsť zvyšky Berlínskeho múru. Tieto časti tu boli ponechané schválne a umelcom z celého sveta bolo umožnené jeho steny pomaľovať podľa vlastnej inšpirácie. Túto zakonzervovanú pamiatku si môžete pozrieť v časti označovanej aj ako East Side Gallery.

Berlínsky underground

Berlín je plný graffiti a rôznych undergroundových galérií a dielní. Pokiaľ holdujete tomuto druhu zábavy, môžete zamieriť napríklad na ulicu Oranienburger Straße v okolí stanice metra Oranienburger Tor. Nájdete tu mnoho pochybných budov a “umeleckých” domov, napríklad Kunsthaus Tacheles.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Nemecku.


Ako sa sem dostať?

Do Berlína sa dá dostať letecky veľmi lacno z Bratislavy vďaka nízkonákladovému prepravcovi Ryanair.

Priame vlakové spojenie do Berlína je k dispozícii z Prahy.

Autobusom je možné sa dostať do Berlína priamymi linkami zo Slovenska i Česka.

Berlín je bez problémov dostupný aj autom, mimo centra nebýva problém nájsť hotel i s parkovaním.


Kedy sem cestovať?

Berlín má v podstate rovnaké podnebie ako my (prekvapivo) a keďže ide o mestskú turistiku, dá sa navštíviť celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Berlín je pomerne veľké a rozťahané mesto. Preto je dobré voliť ubytovanie v blízkosti MHD.

Orientácia v meste je veľmi jednoduchá, základ MHD tvorí metro, ktorým sa môžete vždy priblížiť k svojmu cieľu a väčšinou z neho už môžete pokračovať pešo. Pokiaľ by to nestačilo, sú samozrejme k dispozícii i električky a autobusy.

V prípade, že absolvujete aspoň tri jazdy za deň, oplatí sa vám kúpiť denný lístok (Tageskarte). K dispozícii sú i lístky s ešte dlhšou platnosťou.

Alternatívou môže byť zakúpenie niektorých z pasov, ktoré umožňujú vstup do berlínskych múzeí a zároveň dávajú možnosť neobmedzeného cestovania MHD, napríklad WelcomeCard Museum Island, ktorá platí 3 dni a je v nej vstup do múzeí na Museuminsel.


Kde sa ubytovať?

V Berlíne nie je problém nájsť ubytovanie všetkých cenových kategórií. V bývalom Východnom Berlíne sú ceny o niečo nižšie. Je dobré bývať blízko stanice metra, vtedy je v podstate jedno, ako ďaleko ste od centra.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie