Taliansko

Bari – domov sv. Mikuláša

0
Námestie Piazza Mercantile v Bari

Bari je pre mňa jednodnoznačne jedno z najzaujímavejších a najpodceňovanejších miest v Taliansku. Aj keď nie je veľmi turistami objavené a väčšinou je v tieni iných talianskych miest (v tejto krajine je konkurencia veľmi tvrdá), osobne si myslím, že patrí do povinného itinerára každého cestovateľa v tejto krajine.

Väčšina ľudí, ktorí sa o cestovanie veľmi nezaujímajú, zrejme asi netuší, kde sa Bari nachádza. Bari je pritom hlavným mestom talianskeho regiónu Apúlia (tal. Puglia), ktorý sa nachádza na pobreží Jadranského mora, nad “opätkom” čižmy, ktorú formuje Apeninský poloostrov. Už som sa stretol i s názormi, že Apúlia je v podstate akýsi európsky Karibik, vďaka priezračne čistému moru a krásnym plážam. Bari síce žiadnou plážou spadajúcou do tejto kategórie nedisponuje, ale zato môže ponúknuť cestovateľovi oveľa viac.

Bari je prístavné mesto, ktoré je považované za akúsi výstupnú bránu z Talianska. Trajekty odtiaľto odchádzajú do rôznych krajín na druhej strane mora a odvážajú turistov brázdiacich Európu a ďalších pasažierov. Bari je a prakticky počas celej histórie bolo v tieni najväčšieho juhotalianskeho mesta, Neapolu. Navyše nemá veľmi dobrú reputáciu (podobne ako Neapol) dokonca ani medzi samotnými Talianmi, najmä kvôli vysokému počtu imigrantov, ktorí sa tu zdržiavajú a údajnej vysokej kriminalite. Pokiaľ sa však dokážete odosobniť od týchto predsudkov, Bari vám môže ukázať i svoju veľmi vľúdnu tvár. Navyše s tou kriminalitou to nie je až tak horúce a situácia sa v poslednej dobe výrazne zlepšila.

Staré mesto

Hlavným turistickým lákadlom Bari je jeho zachované staré mesto, Bari Vecchia (Staré Bari). Donedávna bolo staré mesto Bari považované za “nebezpečnú” štvrť, kvôli množstvu malých krádeží, ktoré sa tu každodenné odohrávali. Vďaka novému plánu obnovy však bol tento problém potlačený a v uličkách starého mesta dnes nájdeme kopec obchodíkov, lahôdkární, stánkov so suvenírmi, reštaurácií či kaviarní. Uličky sú väčšinou dláždené miestnym kameňom (biely vápenec), ktorý mestu dodáva nádych bielej farby. Pokiaľ máte radi typické kamenn=e stredomorské mestečká, môžete sa uličkami Bari túlať i hodiny.

Pokiaľ vás tento prieskum mesta unaví, môžete sa zastaviť na niektorom z námestí a v reštaurácii, trattorii, či pizzerii si dať obed. Nezabudnite ochutnať typické špeciality z tohto regiónu, čo sú najmä morské plody alebo tradičné cestoviny orecchiette (ušká). S trochou šťastia môžete v ulici zazrieť miestne ženy, ako tieto typické cestoviny pripravujú. Pre naozaj hladných a obmedzených rozpočtom môže byť riešením tradičná zemiaková pizza. Niekoľko príjemných reštaurácií je možné nájsť v okolí námesti Piazza Mercantile a Piazza del Ferrarese.

Veľmi romantický charakter získavajú uličky starého mesta večer a v noci, keď im pouličné osvetlenie dáva mierne lesklý nádych. Staré mesto býva večer pomerne prázdne, až na pár uličiek so suvenírmi.

Katedrála sv. Sabina

Veľká Katedrála sv. Sabina (San Sabino) je hlavným katolíckym chrámom v Bari. Mohutná katedrála, ktorá svojou bielou farbou dokonale zapadá do rázu starého mesta, bola postavená už v 11. storočí v byzantskom štýle. V 12. storočí bola zničená a znovupostavená v románskom štýle a je jedným z najstarších kostolov v regióne vôbec. Aj keď bola katedrála neskôr niekoľkokrát rozšírená v rôznych ďalších štýloch (je poznať najmä vplyv baroka), ide v prvom rade o veľmi cenený a krásny príklad lokálnej románskej architektúry.

Sv. Sabinus, ktorému je katedrála zasvätená, bol biskupom v Apúlii v 6. storočí a prisudzuje sa mu niekoľko zázrakov a prorocké schopnosti. Ide o veľmi obľúbeného svätca v tomto regióne a jeho ostatky sú uložené v krypte katedrály v Bari.

V podzemí katedrály sa nachádza archeologické nálezisko, kde sú pozostatky predchádzajúceho kostola z ešte rímskych čias. Z neho asi najzaujímavejšou pamiatkou sú mozaiky, hlavne tá veľká centrálna, ktorá sa zachovala vo veľmi dobrom stave. Okrem toho je tu možné vidieť i časť starej rímskej cesty. Podzemie katedrály tak slúži ako archeologické nálezisko. Na rozdiel od samotnej katedrály a jej krypty sa sem však platí vstupné.

Bazilika sv. Mikuláša

Ešte obľúbenejším apúlijským svätcom je svätý Mikuláš (San Nicola). Tomu je zasvätená bazilika v Bari, ktorá vyzerá skôr ako nejaká pevnosť alebo hrad, než kostol. Masívna stavba bola navrhnutá už v 11. storočí a dokončená na konci 12. storočia. Ide o ďalší krásny príklad románskej architektúry v tejto časti Talianska a zrejme najznámejší chrám v celom Bari. Chrám bol neskôr niekoľkokrát prestavaný, naposledy v 17. storočí, keď mu bola pridaná baroková výzdoba. Táto bola však v 20. storočí odstránená, aby sa obnovil románsky charakter stavby. Z barokovej výzdoby zostal len nádherný zlatom zdobený strop s maľbami Carla de Rosu. V chráme sa nachádza niekoľko ďalších vzácnych umeleckých diel, vrátane sôch alebo biskupského trónu (katedry). Bazilika sv. Mikuláša v Bari je skutočným skvostom a aj preto do nej smeruje mnoho turistov, ale i pútnikov.

Pútnici sem prichádzajú práve kvôli tomu, že v krypte pod bazilikou sú pochované pozostatky sv. Mikuláša – áno, presne toho Mikuláša, ktorý u nás deťom nosí darčeky a ktorý slúžil ako predloha pre Santa Clausa. Mikuláš bol gréckym biskupom, ktorému sa pripisujú viaceré zázraky a považuje sa za jedného z najdôležitejších svätých všetkých kresťanských cirkví. Mesto Myra v Malej Ázii, kde bol svätec pochovaný, sa stalo dôležitým pútnickym miestom. Keď začali Byzantskú ríšu napádať turecké kmene, diskutovalo sa o prenesení ostatkov sv. Mikuláša do Talianska, pričom eminentný záujem mali Benátky a práve Bari. Zmätok bol využitý námorníkmi z druhého menovaného mesta, ktorí ostatky jednoducho ukradli a odvtedy spočívajú práve v Bazilike sv. Mikuláša. Odvtedy tak pútnici nemusia cestovať do Malej Ázie, ale na juh Talianska.

Švábsky hrad

Veľkú časť starého mesta zaberá robustná pevnosť Castello Svevo (Švábsky hrad), ktorý tu bol postavený v 12. storočí a následne len o pár rokov neskôr aj zničený. V 13. storočí ho opätovne vybudoval a posilnil cisár Svätej rímskej ríše a sicílsky a nemecký (švábsky) kráľo Frederikom II. Podľa legendy tento hrad navštívil i František z Assisi.

Dnes je hrad prístupný verejnosti a v jeho útrobách sa nachádza niekoľko expozícií ilustrujúcich jeho históriu, avšak najzaujímavejšia je táto mohutná stavba aj tak zvonku. Pôsobí naozaj nedobytne a zároveň veľmi malebne.

Muratova štvrť

Muratova štvrť (Borgo Murattiano)  je pomenovaná podľa neapolského kráľa Joachima Murata, ktorý bol švagrom Napoleona. Tento kráľ sa zasadil o znovuoživenie provinčného mestečka, ktorým na začiatku 19. storočia Bari bolo. Dal urobiť nový plán mesta, v ktorom bolo navrhnuté pravoúhle usporiadanie ulíc. Dnes je táto štvrť považovaná za nové mesto a od toho starého ju oddeľuje elegantná ulica Corso Vittorio Emanuele II. Zatiaľ čo staré mesto Bari je typické svojimi bielymi domami z vápenca a úzkymi kľukatými uličkami, nové mesto je charakteristické veľkými a farebnými stavbami a širokými a dlhými bulvármi. V každom prípade i nové mesto je krásne a zaujímavé a zatiaľ čo to staré vyzerá romanticky a malebne, nové mesto Bari je honosne nádherné, niekedy až takmer okázalo. Vďaka tomuto oživeniu sa Bari stalo skutočným mestom, ktorému nechýbajú kultúrne organizácie ako divadlá, múzeá, galérie či univerzity.

Jednou z najvýznamnejších kultúrnych budov v meste je divadlo Petruzzelli, ktoré bolo postavené na prelome 19. a 20. storočia. V divadle vystúpili počas jeho histórie najväčšie operné hviezdy a Petruzzelli sa stalo jedným z najdôležitejších divadiel v celom Taliansku a tento štatút mu zostal dodnes – predčí ho snáď len milánska La Scala a neapolské San Carlo. Bohužiaľ, v roku 1991 ho úplne zničil úmyselne založený požiar a Bari sa tak ocitlo na dlhé roky bez svojho najdôležitejšieho divadla. Z verejných zbierok sa však divadlo podarilo obnoviť a od roku 2009 si tak môžete opäť zájsť na operu v tomto kultúrnom stánku.

V novom meste Bari sa nachádzajú aj dve dlhé pešie ulice, ktoré môžete navštíviť za účelom vychutnania lokálnej atmosféry a posedenia v miestnych kaviarničkach.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Taliansku.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Do Bari sa dá pomerne lacno dostať nízkonákladovou spoločnosťou Wizzair z Prahy alebo Budapešte.

Z letiska v Bari sa je možné dostať viacerými spôsobmi. Okrem taxíkov je možné využiť miestne metro, ktoré vás do mesta dopraví veľmi rýchlo (cca 15 minút) za 5 EUR. Za rovnakú cenu vás do centra (vlaková stanica) odvezú špecializované autobusy (stanovisko pred vchodom do metra, doba jazdy cca 20 minút).

Pokiaľ máte dostatok času a chcete ušetriť, môžete sa z rovnakého stanoviska dostať na vlakovú stanicu v Bari aj autobusom MHD (číslo 16), ktorý jazdí zhruba každú polhodinu. Lístky je možné zakúpiť v trafike na hornom poschodí letiska za 1 EUR, cesta trvá asi 40-50 minút.

Vlakom

Bari leží na hlavnom vlakovom ťahu z juhu (Lecce) na sever. Okrem Talianskych železníc tu funguje niekoľko lokálnych vlakových spoločností, ktoré zabezpečujú spojenie do okolitých miest. Pre informácie o spojeniach Talianskych železníc môžete využiť ich internetovú stránku.


Kedy sem cestovať?

Bari je možné navštíviť bez problémov celoročne, dokonca i v zime (sám som cestu absolvoval na konci novembra). V lete sú teploty pomerne nepríjemné a odporúčam sa prázdninovému obdobiu vyhnúť, keďže aj ceny sú vyššie.


Ako sa tu pohybovať?

Bari nie je veľké mesto a dá sa pohodlne preskúmať pešo.

K dispozícii sú aj autobusy, cena lístka (kupujú sa v trafikách – Tabacchi) je 1 EUR.

Miestne metro slúži pre presuny medzi štvrťami mimo starého a nového mesta, takže vám zrejme veľmi neposlúži.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Bari je zhruba na rovnakej úrovni, ako v iných talianskych mestách. V ponuke je okrem klasických hotelov i mnoho apartmánov, kde majitelia jednoducho prenajímajú byt alebo byty na jednom poschodí v klasickom obytnom dome.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie