Srí Lanka

Anuradhapura – staroveké mesto stratené v džungli

0
Stupa Jetavanaramaya v Anuradhapure

Dnes sa pozrieme na sever ostrova Srí Lanka, kde sa nachádza tzv. Zlatý trojuholník. Tipli by ste si, že tretiu najvyššiu stavbu starovekého sveta nájdete práve na Srí Lanke? Anuradhapura je starobylé mesto s ťažko zapamätateľným, dlhým menom a podmanivou históriou. Pokiaľ sa dostanete na Srí Lanku, Anuradhapura je určite povinnou zastávkou. Mesto bolo hlavným mestom starobylého kráľovstva, bolo opustené a pohltené džungľou, aby upadlo do zabudnutia a dnes je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. A dnes je ho možné vďaka archeológom navštíviť a preskúmať na vlastné oči.

Anuradhapura je jedno z najstarších archeologických nálezísk na Srí Lanke a jej založenie sa datuje do 10. storočia pred naším letopočtom. O nejakých 6 storočí neskôr, teda v 4. storočí pred naším letopočtom, sa stala hlavným mestom kráľovstva Radžarata na severe Srí Lanky. Len pre ilustráciu, v tej dobe filozofoval v Aténach Platón a vychovával svojho žiaka Aristotela, Aristoteles vychovával svojho žiaka Alexandra, ten zasa bojoval o perzsky trón s Dáriom III. a plienil Persepolis, zatiaľ čo niekde v Itálii sa Rimania učili postaviť svoj prvý vodovod. Anuradhapura sa považuje za jedno z najstarších kontinuálne obývaných miest na svete, aj keď toto je trochu diskutabilné, keďže podľa archeologických nálezov bolo hlavné mesto postupne v 11. storočí opustené.

Srí Lanka je na rozdiel od blízkej Indie prevažne budhistická a na miestnej kultúre je to dosť vidieť, či už dnešnej alebo tej archaickej. Keďže budhizmus je náboženstvo staršie než ostatné dnešné “veľké” náboženstvá, nájdeme tu stále fungujúce náboženské stavby, ktoré sú staršie ako náš letopočet. Toto platí aj o Anuradhapure, ktorá bola miestom stretu niekoľkých budhistických vetiev (ktoré zvykli proti sebe urputne bojovať o vplyv). Dominantami posvätných miest sú tzv. stupy. Stupa je stavba pologuľovitého alebo kužeľovitého tvaru so štvorcovou základňou, ktorá reprezentuje meditujúceho Budhu v sediacej polohe. Alternatívnym vysvetlením býva aj to, že stupa reprezentuje päť elementov. Do vnútra stupy sa zvyknú ukladať posvätné relikvie či iné predmety hodné adorácie.

V Anuradhapure je stúp hneď niekoľko, pričom niektoré z nich sú naozaj krásne zachované a monumentálne. Jednou z najpôsobivejších je stupa Jetavanaramaya, ktorá bola postavená v 3. storočí a na jej konštrukciu bolo treba takmer 100 miliónov pálenych tehiel. S výškou 122 metrov ide o jednu z najvyšších stavieb staroveku (konkrétne tretiu najvyššiu na svete) a samozrejme najvyššiu stupu na svete z tohto obdobia – je trikrát vyššia než rímsky Pantheón a najväčšia z pyramíd v Gíze ju prevyšuje len o necelých 25 metrov. V stupe sa údajne nachádza kúsok z Budhovej stuhy (šerpy).

Ešte staršou je stupa Ruwanwelisaya, ktorá pochádza až z 2. storočia pred naším letopočtom a je najstaršou stupou v meste. Taktiež patrí so svojou výškou cez 100 metrov medzi najväčšie staroveké monumenty. Ďalšími stupami, ktoré stoja za zmienku a iste i za návštevu sú starobylá Abhayagiri alebo zrekonštruované biele Mirisaveti a Lankarama.

Jedným z najvzácnejších a najuctievanejších artefaktov je socha Samadhi – žulová socha vyobrazujúca sediaceho meditujúceho Budhu. Miestni vás upozornia (skoro ako všade), aby ste sa ani pri fotení neobracali k Budhovi chrbtom. Zároveň ide o sochu vzácnu z historického hľadiska, pretože demonštruje umenie starovekých majstrov na Srí Lanke.

V Anuradhapure nájdeme mnoho ďalších stavieb, zväčša náboženského charakteru – budhisticke chrámy a kláštory. Jednou z týchto budov je Lovamahapaya. Šlo o obrovský kláštor, ktorý bol kedysi domovom tisícky mníchov. Dnes budovu pripomína 1600 stĺpov.

Najposvätnejším miestom Anuradhapury a druhým najposvätnejším miestom na celej Srí Lanke je figovník Jaya Sri Maha Bodhi. Podľa legendy tento figovník pochádza z výhonku pôvodného posvätného stromu Bodhi, pod ktorým Budha dosiahol osvietenie.

Nechýbajú však samozrejme i svetské stavby – najmä slúžiace kráľovi a kráľovskej rodine, teda pozostatký palácov. Nájdu sa však i verejné budovy a stavby, ako sú napríklad nádrže Kuttam Pokuna, ktore boli súčasťou vodnej siete mesta.

V Anuradhapure nájdeme i charakteristický element srílanskej architektúry – Sandakada pahana, v preklade Mesačný kameň. Mesačný kameň bol väčšinou položený pred vstup alebo schodisko. Mal tvar polkruhového kamenného bloku, na ktorom boli vytesané rôzne symboly a zvieratá. Zvieratá mali taktiež symbolický charakter a väčšinou sa jednalo o labute, slony, levy, kone a býky. V podstate šlo o kamennú rohožku pre šťastie a najstaršie mesačné kamene pochádzajú práve z Anuradhapury, odkiaľ sa rozšírili po celej Srí Lanke.


Ako sa sem dostať?

Hlavné letisko Srí Lanky sa nachádza na jej západnom pobreží v meste Negombo, kúsok od Colomba (de facto hlavného mesta). Sem sa dá z Európy letieť viacerými aerolinkami, ale najjednoduchšie a asi najlacnejšie je využiť lety cez Dubaja (Emirates z Prahy a Viedne alebo nízkonákladovka Fly Dubai z Prahy a Bratislavy). Do Dubaja sa prípadne dá dostať i z Budapešte spoločnosťou WizzAir.

Anuradhapura sa nachádza asi 170 km od Negomba a je možné sem cestovať autobusom. Ďalšou možnosťou je prenajať si auto alebo najať šoféra i s autom. Z Colomba sa dá do Anuradhapury dostať i vlakom. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek dopravný prostriedok, musíte počítať s tým, že presuny trvajú na Srí Lanke veľmi dlho a doprava je pomalá. Z letiska do Anuradhapury to môže trvať i 4 hodiny.


Kedy sem cestovať?

Aj keď je Srí Lanka pomerne malý ostrov, počasie a obdobia dažďov sa veľmi líšia región od regiónu. Na severe Srí Lanky prebieha obdobie sucha od mája do septembra, ale ja som tam napríklad zažil krásne počasie i v novembri, čo je oficiálne obdobie dažďov. Na Srí Lanku sa teda dá cestovať celoročne, ale určite sa môžete pripraviť na teplo a vlhko.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie je možné aj v Anuradhapure, ale aj blízkom okolí. Dobré je zvoliť napríklad ubytovanie strategicky v okolí Dambully a použiť ho ako základňu pre výlety v okolí, okrem Anuradhapury napríklad do Polonnaruwy a Sigiriye, prípadne na safari.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Srí Lanke.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie