Francúzsko

Amiens – mesto Julesa Verna a začiatku konca 1. svetovej vojny

0
Katedrála v Amiens pri pohľade z námestia Place du Don

Amiens, hlavné mesto historického regiónu Pikardia na severe Francúzska, nepatrí medzi najznámejšie francúzske destinácie u nás. Je to pomerne malé mesto, určite veľmi malé na francúzske pomery. Sedí v pomyselnom strede severu Francúzska, akoby pod stredovou špičkou celej krajiny vybiehajúcou do Severného mora. Napriek tomu sa v ňom nájde niekoľko zaujímavých atrakcií, ktoré z neho robia zaujímavý výlet minimálne na jeden deň z Paríža, odkiaľ vás sem pohodlne privezie vlak.

Hlavnou atrakciou je samozrejme miestna katedrála, ktorá patrí medzi architektonické skvosty Francúzska a o ktorej sa samozrejme zmienim v samostatne venovanej časti článku. Zároveň bolo Amiens vzhľadom k svojej veľkosti dejiskom až prekvapivo zaujímavého množstva historických udalostí a svoje tu nájde i každý, kto vyrastal s románmi Julesa Verna. Jednoducho Amiens rozhodne stojí za aspoň krátku návštevu.

Katedrála Matky Božej v Amiens

Katedrála Matky Božej v Amiens

História – Galovia, Rimania, Normani i Nemci

Pôvodný názov osady na tomto mieste bol Samarobriva, čo znamenalo “samarský most” – Samara je pôvodný názov rieky Somme, ktorá tadiaľto preteká. Územie v staroveku obýval galsko-germánsky kmeň Ambiani, hovoriaci keltským jazykom. V roku 57 pred n. l. si ho podmanil Cézar a jeho hlavné mesto bolo pomenované Ambianum, práve podľa jeho obyvateľov.

Ambianum sa stalo dôležitým a bohatým mestom s poriadnym opevnením a občianskou vybavenosťou – miestne kúpele či divadlo boli väčšie ako v Londíniu alebo Lutécii (dnešný Paríž). Preto často lákalo lúpežné výpravy barbarov a aj preto boli mestské hradby postupne posilňované.

V stredoveku to bolo práve mesto Amiens, kde sa dostal k moci Merovech, zakladateľ dynastie Merovejcov, ktorá sa dá pokladať za predchodkyňu línie franských a neskôr francúzskych kráľov. Neskôr mesto vyrabovali Normani, ktorí zároveň podpálili a zničili miestnu katedrálu. Mestu sa však i napriek tomu ďalej darilo a bohatlo vďaka obchodu, napríklad s látkami a najmä miestne vyrábanému modrému farbivu na látky.

Plávajúce záhrady Les Hortillonnages v Amiens

Plávajúce záhrady Les Hortillonnages v Amiens

S obchodom takisto rástol i význam mesta a možno i preto si ho v 16. storočí vybrali Španieli pre svoj útok a mesto obsadili aj vďaka úskoku, keď sa zamaskovali za roľníkov. Francúzsky kráľ Henrich IV. musel potom i s pomocou anglických vojsk poslaných Alžbetou I. mesto dobývať naspäť. Francúzsko-anglická protestantská aliancia španielskych katolíkov porazila a tým skončila i éra Amiens ako samostatného mesta – stalo sa súčasťou francúzskej monarchie.

To však neznamenalo jeho úpadok a naopak mesto sa rozvíjalo naďalej. V 18. a 19. storočí mu priniesol úspech velúr, ďalšia látka vyrábaná práve v Amiens. Takisto sem plnou silou udrela priemyselná revolúcia, čo bol možno jeden z dôvodov, prečo sa tu rozhodol usadiť i dnes svetoznámy spisovateľ Jules Verne. Prvá železnica sa tu objavila v roku 1846.

Maketa lode z diela Plávajúce mesto v dome Julesa Verna v Amiens

Maketa lode z diela Plávajúce mesto v dome Julesa Verna v Amiens

V auguste 1918 práve Bitkou o Amiens začala takzvaná 100-dňová ofenzíva, ktorá skončila 11. novembra uzatvorením prímeria s Nemeckom. Preto sa dá povedať, že práve v tomto meste začal koniec 1. svetovej vojny.

Ďalšia Bitka o Amiens prebehla počas 2. svetovej vojny, tentokrát s opačným výsledkom – Nemci sa mesta zmocnili po mohutnom bombardovaní. Aby toho nebolo málo, počas oslobodzovania Francúzska mesto zbombardovali i Spojenci, než bolo oslobodené.

Po vojne bolo mesto postupne prebudované a modernú architektúru je možné sledovať najmä na hlavnej vlakovej stanici a budovách v jej okolí. Za povšimnutie stojí Perretova veža (Tour Perret), pomenovaná podľa svojho architekta, ktorý je zároveň zodpovedný za budovu vlakovej stanice. Veža je ľahko rozpoznateľný symbol mesta viditeľný z mnohých jeho častí.

Perretova veža (Tour Perret) v Amiens - jeden z prvých mrakodrapov v Európe - pohľad z hlavnej stanice

Perretova veža (Tour Perret) v Amiens – jeden z prvých mrakodrapov v Európe – pohľad z hlavnej stanice

Katedrála v Amiens – relikviár s hlavou Jána Krstiteľa

Prehliadku pamätihodností Amiens začneme hneď tým najťažším kalibrom. Amienská katedrála je najvyššia a najväčšia v celom Francúzsku a zároveň 13. najväčšia na svete. Stavba je už takmer 40 rokov súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Katedrála bola postavená v 13. storočí po tom, čo bola predchádzajúca stavba zničená požiarom. V tomto období sa mestu darilo, prekvital najmä obchod s látkami (viď vyššie). Preto si mesto a miestni mecenáši mohli dovoliť megalomanský projekt, ktorý trval viac ako 50 rokov.

Detail hlavnej fasády Katedrály Matky Božej v Amiens so sochami 22 kráľov

Detail hlavnej fasády Katedrály Matky Božej v Amiens so sochami 22 kráľov

Katedrála je postavená v gotickom štýle, čo je typické pre katedrály z tohto obdobia vo Francúzsku. Je zasvätená Matke Božej, pričom chrámov Matky Božej (Cathédrale Notre-Dame) takisto nájdeme vo Francúzsku požehnane. I umiestnenie sôch kráľov na fasádu nie je nič výnimočné, v prípade Katedrály v Amiens ide o 22 kráľov v nadživotnej veľkosti, ktorých podobizne nájdeme nad jednotlivými vchodmi umiestnenými v hlavnej fasáde chrámu.

Čím však celá stavba vyniká, je jej rozloha – 7700 metrov štvorcových z nej robí najväčší kostol v celej krajine a jeho výška 42,3 metra hlavnej lode najvyšší dokončený kostol v krajine (predčí ho len nedokončená katedrála v Beauvais). Výška veže postavenej uprostred kríženia lodí v 16. storočí presahuje 112 metrov.

Hlavná fasáda Katedrály Matky Božej v Amiens

Hlavná fasáda Katedrály Matky Božej v Amiens

Po vstupe do chrámu je samozrejme hneď zjavná jeho obria rozloha. Viac ako stovka pilierov, ktoré podpierajú vysoké gotické oblúky, dáva ohromujúce svedectvo o priestrannosti stavby, ale zároveň pôsobí veľmi ľahko a vzdušne, čo je ostatne pre gotické stavby typické. Vzdušnosť je daná i veľkými vitrážovými oknami, z ktorých mnohé sú pôvodné, čo svedčí o šikovnosti architektov, vzhľadom k množstvu vojen, ktoré sa cez Amiens prehnali.

Pri pohľade na dlažbu zaujme návštevníka katedrály labyrint. Labyrint je v kresťanstve symbolom cesty hriešnika k pokániu a spáse a akýmsi obrazom cesty do Svätej Zeme a Jeruzalema. Podľa zvyklosti môžu tí, ktorí si cestu do Izraela nemôžu dovoliť absolvovať, namiesto toho absolvovať cestu labyrintom symbolicky do srdca katedrály. Labyrint je inšpirovaný o niečo väčším labyrintom v Katedrále v Chartres.

Labyrint v Katedrále Matky Božej v Amiens

Labyrint v Katedrále Matky Božej v Amiens

V chráme sa nachádza niekoľko desiatok bočných kaplniek, s množstvom nádherne zdobených oltárov a polychromatických sôch. Mnohé dekorácie a sochy pochádzajú z odobia renesancie a baroka, keďže gotika bola typická skôr veľmi strohým prístupom k ozdobnosti. Katedrála však disponuje sálou s pokladom, kde nájdete kopec dekorovaných predmetov. Za zmienku stojí honosne zdobený relikviár, ktorý bol ešte v čase stavby katedrály určený pre hlavu Jána Krstiteľa, ktorá bola úlovkom z koristi Štvrtej križiackej výpravy.

Či šlo o autentickú relikviu alebo podvrh sa už nedozvieme, pretože relikviár i s hlavou sa v priebehu stáročí stratili a v 19. storočí bola vyhotovená jeho replika, ktorú je možné v kostole vidieť i dnes. Fakt, že ide o kópiu a že neobsahuje údajné pozostatky Jána Krstiteľa, nebráni prichádzajúcim veriacim, aby sa k nej horlivo modlili.

Vstupné: 8 EUR, miestnosť s pokladom 3,50 EUR. Zadarmo v sobotu a nedeľu medzi 14:30 a 17:15.

Otváracia doba: Otvorené každý deň, neprístupné počas omše.

Les Hortillonnages – Plávajúce záhrady

Veľmi špecifickou špecialitou Amiens sú Les Hortillonnages (vyslovuje sa zhruba “lez-ortijonáž”). Toto slovo, pôvodne latinské, by sa dalo zjednodušene preložiť ako “záhradky”. Bližší popis by mohol byť asi nasledovný – ide o ostrovčeky, ktoré vznikli v bažinách na brehu rieky Somme vybudovaním siete umelých kanálov. V ich mriežke postupne vznikli ostrovčeky s bohatým prísunom vody a úrodnej pôdy, vďaka ktorým sa tu darí rôznym rastlinám.

Miestni obyvatelia začali tieto záhradky budovať už pred 800 rokmi a v období svojho najväčšieho rozmachu pokrývali oblasť 10-tisíc hektárov a živili tisícku miestnych obyvateľov. V polovici 20. storočia však nastal drastický pokles takto využívaného územia. Dnes už je plocha len 300-hektárová a obhospodarovaniu záhradok sa venuje už len pár posledných rodín.

Plávajúce záhrady Les Hortillonnages v Amiens

Plávajúce záhrady Les Hortillonnages v Amiens

Les Hortillonnages sú popretkávané umelými kanálmi napájanými z rieky Somme, ale i vyvýšenými mostíkmi a cestičkami okolo kanálov. Preto su miestnymi prezývané ako “malé Benátky severu“. Aj keď tento názov je možno trošku prehnaný, nič to nemení na tom, že ide o veľmi príjemné zelené miesto hneď pri centre mesta, ale zároveň izolované od jeho ruchu. Osobne sa mi viac páči názov “plávajúce záhrady“, aj keď samozrejme v skutočnosti neplávajú, ale sú len obklopené zo všetkých strán vodou.

Pri prechádzke popri kanáloch a popod stromami si môžete jednoducho užívať príjemné prostredie a prírodu, ale aj skúmať miestnu faunu či flóru. Samozrejme, podmienky závisia od ročného obdobia i počasia a zrejme miestne ryby veľmi nepreskúmate, ale záhradky a kvetiny si pozrieť môžete bez problémov. Takisto sa neďaleko nachádza farmársky trh, kde si môžete miestne plodiny zakúpiť.

Lodˇky pre návštevníkov plávajúcich záhrad Les Hortillonnages v Amiens

Lodˇky pre návštevníkov plávajúcich záhrad Les Hortillonnages v Amiens

Alternatívou k prechádzke su miestne tiché elektrické loďky pripomínajúce gondoly, ktorými vás miestna firma môže vziať i do vzdialenejších zákutí záhrad, kam sa suchou nohou nedostanete. Zrejme aj vďaka tejto možnosti sú plávajúce záhrady po katedrále druhou najnavštevovanejšou atrakciou mesta – navštívi ju až 100 tisíc turistov ročne.

Vstupné: Pešo sa dajú navštíviť záhrady zadarmo, nedostanete sa však všade. Výlet loďkou vyjde na 90 EUR za osobu (3/2019), pričom na loďke musí byť 5 osôb.

Otváracia doba: Loďky fungujú len od apríla do októbra (vrátane), od 9:00 do 12:00 a od 13:30 do 18:00.

Dom Julesa Verna – cesta tvorbou literárneho génia za menej ako 80 dní

Jules Verne zrejme nepatrí do povinnej literatúry na základnej škole (alebo aspoň za mojich čias nepatril), ale napriek tomu knihy tohto autora sme čítali zrejme oveľa viac, ako tie povinné. Popularita jeho kníh sa možno kedysi dala porovnať s tým, čím bol v minulej dekáde pre mladých čitateľov Harry Potter. Možno s tým rozdielom, že dielo Julesa Verna je oveľa rôznorodejšie, nadčasovejšie a hodnotnejšie – a tým nijak neznižujem kvalitu Harryho Pottera, na Julesa Verna nemá jednoducho asi nikto (možno Tolkien).

Predpokladám, že z prechádzajúceho vysoko neobjektívneho odstavca je asi jasné, že sám som veľkým fanúšikom Julesa Verna a preto sa moja návšteva Amiens nemohla zaobísť bez návštevy jeho domu. Slávny spisovateľ žil v meste od roku 1871 až do svojej smrti v roku 1905 a z toho až 18 rokov (1882-1900) v takzvanom “Dome s vežou” (la Maison de la Tour). Názov vychádza samozrejme z faktu, že súčasťou domu je zaujímavá okrúhla veža, ktorá zvonku vyzerá ako také malé observatórium.

Dom s vežou v Amiens, v ktorom žil Jules Verne v rokoch 1882 až 1900

Dom s vežou v Amiens, v ktorom žil Jules Verne v rokoch 1882 až 1900

V Amiens bol Verne na vrchole svojej slávy a v tejto dobe napísal niekoľko svojich najznámejších diel, vrátane Cesty okolo sveta za 80 dní (najznámejšia kniha vôbec), Tajomného ostrova (podľa mna jeho najlepšia kniha), Michaila Strogova (najviackrát sfilmovaná kniha), Pätnásťročného kapitána alebo Plávajúceho ostrova.

Jeho dom je plný odkazov na jeho diela – nájdeme tu rôzne modely a makety, vrátane ponorky Nautilus z Dvadsattisíc míľ pod morom, rakety (resp. náboja) z Cesty na Mesiac, či veľkej lode z Plávajúceho mesta. Takisto je tu možné vidieť dobové obálky jeho kníh či časopisy, v ktorých jeho diela vychádzali (v tejto dobe bolo vo Francúzsku bežné, že spisovatelia vydávali svoje diela ako seriály v časopisoch a až potom ako knihy).

Ponorka Nautilus z románu Dvadsaťtisíc míľ pod morom od Julesa Verna v jeho dome v Amiens

Ponorka Nautilus z románu Dvadsaťtisíc míľ pod morom od Julesa Verna v jeho dome v Amiens

Najväčším lákadlom sú však zrejme autorove poznámky a časti rukopisov, ktoré je možné vidieť spolu s jeho nákresmi prostriedkov z niektorých kníh. Pre fanúšika Verna jednoducho Vianoce. Naviac je celý dom zariadený dobovým nábytkom a čo najviac podobne k tomu, ako vyzeral v dobe, keď tu manželia Verneovci žili. Okrem iných tu je salónik s gaučom, na ktorom okrem Verna sedávali napríklad Alexandre Dumas alebo Victor Hugo. A nechýba samozrejme ani Vernov písací stôl, za ktorým pravidelne každý deň pracoval.

Dom Julesa Verna slúži ako akési jeho malé múzeum, kde si zároveň môžete kúpiť jeho knihy s pôvodnými ilustráciami z vydavateľstva Hetzel a v typickom červenom obale, v akom jeho knihy kedysi vychádzali. Nevýhodou môže byť, že knihy sú len vo francúzštine, prípadne pár diel sa dá nájsť i v angličtine.

Vernov dom stojí na ulici nesúcej dnes jeho názov – Bouleverd Jules Verne. Táto ulica vedie od jeho bývalého domu až na námestie Place Longueville, na ktorom stojí ďalšia stavba súvisiaca s týmto slávnym spisovateľom. Na tomto námestí sa každoročne konal Jarmok sv. Jána, pričom neoddeliteľnou súčasťou jarmokov bolo vystúpenie cirkusantov. Tí vystupovali vždy v provizórnej drevenej budove, ktorú po jarmoku vždy rozobrali.

Cirkus Julesa Verna (Cirque Jules-Verne) na námestí Place Longueville v Amiens

Cirkus Julesa Verna (Cirque Jules-Verne) na námestí Place Longueville v Amiens

Jules Verne sa aktívne zapájal do politiky mesta a bol mestským zastupiteľom, pričom veľmi aktívne podporoval výstavbu trvalej budovy cirkusu. Tú navrhol architekt Émile Ricquier, bývalý žiak Gustava Eiffela. V roku 1889 bola táto budova slávnostne otvorená za prítomnosti starostu a taktiež Julesa Verna, ako zástupcu pre umelecké záležitosti. Záľubu v tomto druhu umenia je možné pozorovať i v dvoch dielach napísaných v Amiens – Mathias Sandorf a známejšeom Cézar Cascabel.

Cirkus nesie meno spisovateľa od roku 2003, kedy bol zrenovovaný a premenovaný z pôvodného názvu Cirque Municipal (Mestský cirkus). S kapacitou 1700 miest je dnes jedným zo siedmych stále využívaných cirkusov vo Francúzsku.

Vstupné: 7,50 EUR

Otváracia doba: Každý deň 10:00-12:30 a 14:00-18:30, v utorok len poobede. V zimnej sezóne (15. október – 14. apríl) v utorok zatvorené, cez víkend otvorené len poobede.

Námestie Maurice Vasta – stredoveká zvonica i moderná tržnica

Pokiaľ by ste od domu Julesa Verna prešli cez celé centrum mesta na jeho opačnú stranu, dostali by ste sa na námestie Place Maurice Vast, kde stojí jedna z najstarších stavieb mesta – Zvonica Amiens (Beffroi d’Amiens). Táto samostatne stojaca veža pochádza ešte zo stredoveku, konkrétne z 12. storočia. Veža bola niekoľkokrát zničená ohňom a jej dnešná podoba pochádza z roku 1410. V roku 1749 jej boli pridané barokové dekorácie (volúty) a obrovský, 11-tonový zvon.

Zvonica v Amiens. pamiatka UNESCO zo stredoveku

Zvonica v Amiens. pamiatka UNESCO zo stredoveku

Pôvodnou úlohou zvonice bolo varovanie obyvateľstva pred nebezpečenstvami – či už šlo o útok zvonku alebo požiar. Počas 2. svetovej vojny bola zvonica poničená bombardovaním a ohňom a po vojne začala chátrať, kým nebola zrekonštruovaná v rokoch 1989-90. Jej rekonštrukcia sa udiala počas vlády dvoch starostov mesta, ktorých malé podobizne je dnes možné vďaka tomu na veži vidieť. V roku 2005 bola 52-metrová zvonica pridaná na zoznam UNESCO.

Tržnica Les Halles v Amiens sídli v modernej budove priamo pri zvonici

Tržnica Les Halles v Amiens sídli v modernej budove priamo pri zvonici

Hneď vedľa tejto historickej stredovekej stavby stojí naopak jedna z najmodernejších budov v meste – tržnica Les Halles. Tržnica bola taktiež zrekonštruovaná a v historickom centre mesta pôsobí trošku nepatrične. Konštrukcia z betónu, skla a ocele sa očividne nesnaží zakryť fakt, že ide o modernú a relatívne novú stavbu a vo svojom vnútri ukrýva niekoľko obchodov a stánkov.

Inak tržnica zodpovedá typickým francúzskym “les Halles” – kúpite tu čerstvé ryby, mäsové výrobky, syry, ovocie alebo zeleninu či víno. Zároveň sa tu môžete hneď občerstviť – k dispozícii je niekoľko stolíkov, kde môžete zakúpené pochúťky hneď skonzumovať. Stánky s predavačmi a tovarom sa nachádzajú aj vonku pred tržnicou a v okolitých uličkách, kde však predávajú skôr oblečenie.

V uliciach Amiens

Ďalšie “atrakcie” v Amiens už patria skôr do kategórie nepovinných. Nie, že by tu už nebolo čo vidieť, ale zrejme sa dá žiť aj bez toho, aby človek mal tento zážitok. Pokiaľ však z nejakého dôvodu budete potrebovať v meste zabiť nejakú tú hodinu naviac, určite sa tu ešte niečo nájde.

V prvom rade, Amiens je celkom pekné mesto s množstvom príjemných uličiek, plných prekvapivo malebných a často i farebných domčekov. Veľa z nich nájdeme na peších zónach vedúcich od hlavnej železničnej stanice až do historického centra mesta a ku katedrále. V okolí katedrály je celkovo veľa krásnych miest, vrátane malých uličiek pod ňou smerom k rieke Somme.

Rieka Somme a náplavka Quai Belu v Amiens

Rieka Somme a náplavka Quai Belu v Amiens

A práve okolie rieky Somme je miestom, kam by ste mali vyraziť za obedom, večerou alebo kávou. Na jej brehoch pod katedrálou nájdeme kopec reštaurácií, kaviarní a cukrární, väčšinou sídliacich v malebných domčekoch lemujúcich náplavky a uličky. Pri dobrom počasí sa v mnohých z nich dá najesť i vonku, s výhľadom na dominantu mesta – amienskú katedrálu.

Katedrála Matky Božej v Amiens a jej odraz na rieke Somme pri pohľade z nábrežia Quai Belu

Katedrála Matky Božej v Amiens a jej odraz na rieke Somme pri pohľade z nábrežia Quai Belu

Pokiaľ si chcete nechať zaimponovať honosnejšími budovami než maličkými domčekmi pri rieke, musíte sa od železničnej stanice miesto ku katedrále vydať smerom do centra mesta, reprezentovaného Radničným námestím (Place de l’Hôtel de Ville). K nemu vedú ulice Rue des Trois Cailloux a Rue Delambre. Cestou môžete vidieť Justičný palác (Palais de Justice) a samozrejme samotnú radnicu (Hôtel de Ville).

Ďalšou možnosťou je vydať sa z námestia Place Gambetta ulicou Rue de la République smerom na juh, kde nájdeme napríklad okrem iných Múzeum Pikardie (Musée de Picardie), prefektúru, Francúzsku banku (Banque de France) alebo Knižnicu Louisa Aragona (Bibliothèque Louis Aragon).

Perretova veža (Tour Perret) v Amiens - jeden z prvých mrakodrapov v Európe

Perretova veža (Tour Perret) v Amiens – jeden z prvých mrakodrapov v Európe

Ak holdujete skôr modernej architektúre, ani v tomto smere vás Amiens prekvapivo nesklame. Železničná stanica je príkladom modernej povojnovej architektúry – rozľahlý betónový kolos je doplnený betónovým nádvorím pred stanicou. A oproti stanici stojí stavba viditeľná z mnohých kútov mesta – Perretova veža (Tour Perret). Túto 27-poschodovú budovu vysokú 104 metrov navrhol francúzsky architekt Auguste Perret (ktorý navrhol i veľkú časť mesta Le Havre po vojne).

Zaujímavosťou je, že táto veža, dokončená v roku 1952, je považovaná za jeden z prvých mrakodrapov v Európe. I keď o viac ako 20 rokov staršia Empire State Building by sa jej zrejme zvysoka (doslova) vysmiala, nič to nemení na fakte, že Perretova veža dlhú dobu zostala najvyšším mrakodrapom západnej Európy.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Francúzsku.


Ako sa sem dostať?

Autom

Autom sa do Amiens dostanete bez problémov po diaľnici z okolitých miest – Paríža, Rouen, Le Havre, Calais alebo Saint-Quentin.

Parkovanie v Amiens je možné na viacerých platených parkoviskách, jedno (dobre lokalizované pre prehliadku centra) je priamo pri železničnej stanici, ďalšie maličké napríklad pri katedrále. Cena parkovného sa líši podľa času, vyjde však okolo 2 EUR za hodinu (3/2019).

Vlakom

Na okraji centra Amiens sa nachádza železničná stanica, na ktorú sa dostanete veľmi ľahko priamym vlakom z Paríža. Cesta z Paríža trvá niečo medzi hodinou a hodinou a pol a lístky sa dajú zohnať už od 10 EUR. Informácie o spojeniach a cenách nájdete na stránkach SNCF, operátora vlakovej dopravy vo Francúzsku. Na týchto stránkach si taktiež môžete lístky zakúpiť.

Hlavná železničná stanica v Amiens

Hlavná železničná stanica v Amiens


Koľko to stojí?

Prechádzka okolo záhrad Les Hortillonnages je zadarmo. Spoplatnená je prehliadka záhrad na loďke a takisto prehliadka domu Julesa Verna a katedrály (viď detaily pri článku).


Kedy sem cestovať?

Amiens je možné navštíviť bez problémov celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Amiens je veľmi malé a kompaktné mesto a je možné ho bez problémov preskúmať pešo.


Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania v Amiens sa nevymykajú francúzskemu štandardu, čo znamená, že nie sú veľmi nízke. Ceny za izbu pre 2 ľudí na jednu noc v hoteloch začínajú od 50 EUR (3/2019). V Amiens však nie je nutné prespávať, miestne atrakcie sa dajú zvládnuť vidieť i za pol dňa (napríklad z Paríža) a pokračovať ďalej v ceste.

Viacerí obyvatelia ponúkajú taktiež ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie). Oproti hotelom veľmi neušetríte, keďže ceny začínajú na zhruba 40 EUR za noc a izbu pre dvoch (3/2019).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie