Keňa

Amboseli – stáda slonov na dohľad od Kilimandžára

0
Slony v parku Amboseli

Národný park Amboseli je jedným z najpopulárnejších prírodných parkov v Keni, resp. v celej Afrike. Za tento stav vďačí najmä veľkým skupinám slonov, ktoré tu voľne žijú a sú najväčšou turistickou atrakciou. Národný park bol založený v roku 1974 a od roku 1991 je súčasťou zoznamu biosférických rezervácií UNESCO.

Okrem toho tu žijú skupiny pôvodných obyvateľov (Masajov), ktorí čakajú pri vjazdoch do parku a kým zariadite vstupné formality, resp. zaplatíte vstupné, vrhnú sa na vaše auto snažiac sa vám predať všetky možné čačky. Vďaka rastúcemu turizmu sa sem presúvajú obyvatelia z ostatných častí krajiny.

Amboseli sa nachádza asi 200 kilometrov na juh od Nairobi, na brehu jazera s rovnakým menom. Rozprestiera sa priamo pri hraniciach s Tanzániou a Kilimandžáro sa nachádza len pár desiatok kilometrov odtiaľto. Z parku je preto veľmi pekný výhľad na túto najvyššiu horu Afriky, ležiacu už na územi Tanzánie. Pokiaľ máte štastie na jasný deň a čistý vzduch, nebudete mať problém ani rozoznať snehovú pokrývku na vrchole hory.

Pri ceste na akékoľvek africké safari si nezabudnite zaobstarať ďalekohľad – bez neho nebude váš zážitok ani polovičný. Aj keď sú zvieratá často veľmi blízko vás, pretože sú na ľudí viacmenej zvyknuté, často sa môže stať, že sa zviera bude nachádzať vo väčšej vzdialenosti na mieste, kam sa auto dostať nemôže.

Hlavným dôvodom, prečo je Amboseli tak obľúbené medzi turistami, sú však slony. Je to jedno z najlepších miest v Afrike na sledovanie slonov. V tomto pomerne malom parku ich žije v 57 rodinách zhruba tisícka, takže kdekoľvek v parku so svojím prenajatým džípom pôjdete, všade narazíte na kopec chobotnatcov, kŕmiacich sa, zápasiacich alebo sa proste len tak presúvajúcich či postávajúcich. Sú sprevádzané bielymi ibismi – vtákmi, ktoré sa väčšinou potulujú okolo nôh slona a chytajú hmyz, ktorý slon vyplaší svojimi krokmi.

Keďže Amboseli je pomerne ďaleko od miest s rozvinutou turistickou infraštruktúrou, nie je veľmi možné ho navštíviť “na otočku”, resp. v rámci jednodňového výletu. Preto budete musieť v parku zrejme stráviť minimálne jednu noc, resp. viac podľa toho, koľko safari výjazdov za pozorovaním divej zvere budete chcieť absolvovať. Ubytovanie v parku je zabezpečené v stanoch v kempoch, ktoré sú však pomerne luxusného charakteru. Nejedná sa o stany v pravom slova zmysle, pretože síce majú vrchnú vrstvu z tkaniny, ale vo vnútri nájdeme i pevné steny, postele alebo kúpeľnu. Dokonca tu funguje i elektrina, avšak táto pochádza z generátora, ktorý beži len v určitý čas (o čom vždy informuje daný park). Väčšinou platí, že elektrina beží len do 10. hodiny večer, takže nočný kľud nie je rušený hučaním generátora. Zároveň si tak môžete vychnutnať hviezdne nebo v absolútnej tme.