Taliansko

Alberobello – mestečko ako z hračkárstva

0
Domčeky trulli v Alberobello

Alberobello je maličké mestečko ukryté v talianskom regióne Apúlia (tal. Puglia), ktoré je známe najmä svojimi bielymi domčekmi trulli s kužeľovitými strechami. Vďaka týmto domčekom sa dostalo dokonca na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Do Alberobella tak smeruje veľké množstvo turistov, aj keď jeho čiastočná izolácia a horšie spojenie so západným pobrežím Talianska, ktoré je turisticky oveľa viac frekventované, ho čiastočne znevýhodňuje. Vďaka tomu tu však nestretneme také davy turistov, ako napríklad v Pompejách alebo pri fontáne Di Trevi.

Alberobello nie je jediným mestom, kde sa domčeky trulli vyskytujú – je možné ich nájsť vo viacerých mestečkách roztrúsených v údolí Itria (Valle d’Itria), ktoré je považované za Krajinu trulli. Alberobello však disponuje jednoznačne najvyšším počtom i koncentráciou týchto domčekov a preto práve toto mestečko bolo na zoznam UNESCO zapísané a práve toto mesto  je hlavnou destináciou všetkých, ktorí chcú domčeky trulli navštíviť.

Mesto Alberobello sa nachádza neďaleko Bari, hlavného mesta regiónu, ktoré tak slúži ako vstupná brána k Alberobellu. Z Bari je možné absolvovať sem jednodňový výlet, spojený prípadne i s návštevou jaskýň Grotte di Castellana.

Alberobello rozhodne nie je však skanzenom a to je zrejme jeho hlavnou devízou. Ľudia tu žijú normálne, ako v každom inom mestečku, ale s tým rozdielom, že mnoho z nich býva v trulli domčekoch. Mnoho domčekov trulli slúži ako obchody, kaviarne, reštaurácie, či dokonca ako kostol. Moderný život sa tu tak miesi s touto starou a špecifickou architektúrou a aj preto má Alberobello veľmi pekné čaro.

História mesta však nie je len veselá a ružová. Nie je veľmi známym faktom, že mestečko slúžilo ako koncentračný tábor počas temného obdobia 2. svetovej vojny.

Trullo

Prvé zmienky o dedinke Alberobello pochádzajú z 16. storočia, kedy tu bola pridelená poľnohospodárska pôda prvým rodinám poddaných. Aký je dôvod, prečo sa domčeky typu trullo (pl. trulli) začali stavať, nie je stopercenentne isté, ale prevláda názor, že šlo o spôsob, ako sa vyhnúť zdaneniu. V talianskych krajoch mali zjavne už pred 500 rokmi problémy s vysokým zdanením nehnuteľností (rovnako ako aj dnes) a tak sa miestni obyvatelia rozhodli stavať stavby len z miestneho kameňa a nasucho, teda bez použitia malty. Stavby boli väčšinou kruhového pôdorysu z miestneho bieleho kameňa a kužeľovité strechy boli väčšinou označené nejakým mytologickým symbolom – Taliani sú veľmi poverčiví. V prípade hroziacej daňovej inšpekcie boli obyvatelia schopní miestne domčeky rozobrať v priebehu pár hodín.

Neskôr boli mestá postupne oslobodzované spod feudálnej kontroly a význam domčekov trulli upadal, takže tie postupne z väčšiny miest zmizli. Alberobello je jediným mestečkom, kde sa zachovali celé štvrte trulli a tak je považované za kultúrne hlavné mesto celého údolia Itria.

Trulli sú koncentrované v Alberobellu najmä v dvoch hlavných zónach. Prvá z nich sa nachádza neďaleko vlakovej stanice a začína zhruba v oblasti námestia Piazza del Popolo. Nájdeme tu niekoľko veľmi starých trulli (niektoré až z 18. storočia) a jeden z najväčších trulli komplexov vôbec. Jeden z nich je známy pod názvom Casa Pezzolla.

Bazilika sv. Kozmu a Damiána

Ako som už spomínal, Alberobello nie je múzeom, takže ľudia tu žijú bežný život a takisto sa tu nájde aj mnoho “bežných” budov, ktoré sa často miešajú s domčekmi trulli. Jednou z takýchto oblastí je okolie ulice Corso Vittorio Emanuele. Na jej konci nájdeme zrejme najväčšiu miestnu budovou postavenou v ne-trulli štýle – Baziliku sv. Kozmu a Damiána. Chrám zasvätený bratom-dvojičkám a patrónom lekárov a chirurgov bol postavený v 18. storočí na ruinách staršieho kostola. Chrám uchováva relikvie sv. Kozmu a Damiána, ktorí sú patrónmi mesta.

Trullo Sovrano

Trullo Sovrano je najväčšie trullo (nie najväčší truľo) v Alberobelle a nachádza sa len kúsok za Bazilikou sv. Kozmu a Damiána. Pochádza zo 17. storočia a má niekoľko miestností a dokonca až dve poschodia (vačšina trulli pozostáva len z jednej miestnosti). Trullo Sovrano dnes funguje ako múzeum, kde si môžete prehliadnuť ako kedysi žila bohatá sedliacka rodina. Trullo je zariadené dobovým nábytkom a iným vybavením, vidieť je tu možné takisto tkáčsky stav či spálňu. Z vrchného poschodia trulla je možné si užiť výhľad na Alberobello, najmä na blízku baziliku.

Štvrť Monti

Rione Monti je druhou štvrťou Alberobella, kde sa sú koncentrované domčeky trulli. Názov štvrte by sa dal preložiť ako Kopce, čo vcelku vystihuje fakt, že sa rozkladá na niekoľkých pahorkoch, ktoré sú prakticky kompletne pokryte bielymi trulli. Z prvej štvrte s trulli domčekmi je na túto časť mesta veľmi dobrý výhľad (takže sa môžete pokochať svahom akoby obsypaným kužeľovitými strechami), pretože obe štvrte sa nachádzajú na kopcoch, ktoré od seba oddeľuje hlavná ulica Largo Martellotta.

Časť Rione Monti je však zrejme trochu krajšia, než oblasť okolo námestia Piazza del Popolo. Nachádza sa tu mnoho peších uličiek a schodov, slepých zákutí a vďaka kopcovitému a členitému charakteru tu pôsobia trulli veľmi malebne a zároveň chaoticky. Ide zároveň o hlavnú turistickú zónu, takže sa tu nájde kopec obchodov so suvenírmi, lokálnymi výrobkami (napr. olejmi či kozmetikou), jedlom a taktiež kaviarní a barov.

Kostol sv. Antona

Na vrchole kopca vo štvrti Rione Monti stojí skutočný trullo chrám – Kostol sv. Antona, postavený práve v štýle trulli. Kostol bol skonštruovaný v medzivojnovom období (1927) a veľká rekonštrukcia prebehla v roku 2004.

Nočné Alberobello

Veľa ľudí prichádza do Alberobella na pohodlný jednodňový výlet z Bari a nezdržiava sa na noc. Pokiaľ sa však rozhodnete v Alberobelle stráviť aj noc, určite nebudete ľutovať – okrem možnosti stráviť noc v autentickom trulli domčeku si môžete vychutnať osvetlené nočné uličky medzi bielymi domčekmi. Ak si tu predsalen stráviť noc nemôžete z časových či iných dôvodov dovoliť, odporúčam aspoň zdržať sa do večera, kým zapadne Slnko a prejsť sa uličkami mesta – určite to bude stáť za to.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Taliansku.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

Do Alberabella jazdia vlaky spoločnosti FSE (Ferrovie Sud Est) z Bari, na ich stránkach nájdete informácie o cestovných poriadkoch. Cesta z Bari trvá asi hodinu a pol a stojí zhruba 5 EUR (jednosmerne) – nedá sa platiť kartou.

Stanica v Bari je trošku chaotická a jazdia sem štyri rôzne spoločnosti. Nástupište pre vlaky FSE sa nachádza z druhej strany hlavnej stanice (FS – Trenitalia) a je možné sa naň dostať podchodom z námestia pred touto stanicou.


Kedy sem cestovať?

Alberobello je možné navštíviť bez problémov celoročne, dokonca i v zime (sám som cestu absolvoval na konci novembra). V lete sú teploty pomerne nepríjemné a odporúčam sa prázdninovému obdobiu vyhnúť, keďže aj ceny sú vyššie.


Ako sa tu pohybovať?

Alberobello je malé mestečko a najjednoduchším spôsobom, ako ho preskúmať, je pešo. Zo stanice sa k námestiu Piazza del Popolo dostanete za menej ako 10 minút.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov sem prichádza na poldňový alebo celodenný výlet z Bari, hlavného mesta regiónu, a tak si ubytovanie zariadi tam.

Pokiaľ však chcete, nie je problém nájsť ubytovanie i v Alberobelle a to i tradičných domčekoch trulli. Ubytovacích kapacít je tu k dispozícii viac než dostatok.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie