Tipy na cestovanie

25 najlepších destinácií pre rok 2017 podľa TripAdvisora

0
Chrám Angkor Wat v Kambodži

Po štatistickom rebríčku najnavštevovanejších destinácií roku 2016 podľa MasterCard a rebríčku Best in Travel, ktorý zasa zostavuje Lonely Planet, tu máme i cestovateľské odporúčania podľa najväčšieho internetového cestovateľského serveru TripAdvisor, ktorý svoj rebríček nazval Travelers’ Choice. Tento rebríček má niekoľko kategórií, ako napríklad najlepšie pláže, reštaurácie alebo múzeá. My sa pozrieme na zoznam najlepších destinácií, čo je zoznam, ktorý by mohol nejedného cestovateľa inšpirovať pre plánovanie tohtoročnej dovolenky.

25. Cuzco, Peru

Jeden z dvoch zástupcov juhoamerického kontinentu v tomto rebríčku je jedným z jeho najnavštevovanejších miest a zrejme najnavštevovanejším mestom Peru. Mesto samo o sebe je pamiatkou zaradenou na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka svojej architektúre, zároveň však slúži ako základňa pre návštevu jednej z najpopulárnejších pamiatok sveta a jedného z “nových” 7 divov – Machu Picchu.

24. Bora Bora, Francúzska Polynézia

Suverénne najpopulárnejší ostrov celej Polynézie nájdeme na 24. mieste. Bora Bora je notoricky známa ako tropický raj s najkrajšími plážami, tyrkysovým oceánom plným rýb a jednoducho všetkým, čo patrí k dokonalej pobytovej dovolenke. Ide o jediného zástupcu Oceánie v tomto rebríčku a pre našinca zrejme i jednu z najexotickejších a najdrahších destinácií. Už len letenka na tento ostrov predstavuje značný náklad a samotný pobyt taktiež nepatrí medzi tie low-costové. Podrobnejšie sa o Bore Bore môžete dočítať v tomto článku.

Bora Bora

Bora Bora

23. Káthmandu, Nepál

Hlavné mesto Nepálu sa po zemetrasení z roku 2015, ktoré ho z veľkej časti poničilo, pomaly spamätáva, čomu pomáha i neutíchajúci prúd turistov, ktorí sem prichádzajú najmä kvôli Himalájam a vysokohorskej turistike. Káthmandu síce slúži ako vstupná brána do krajiny i k najvyšším horám sveta, takže väčšina turistov musí prejsť práve tadiaľto, aby sa dostala na svoj vytúžený trek. Káthmandu samotné ich väčšinou veľmi nezaujíma, ale keď už sú tam…

22. Grand Cayman, Kajmanské ostrovy

Najväčší z Kajmanských ostrovov sa umiestnil na 22. mieste rebríčka najmä ako pobytová destinácia. I keď je Grand Cayman známy skôr kvôli offshore bankingu, kam si miliardári ulievajú svoje poctivo zarobené peniaze, TripAdvisor ho zaradil do tejto klasifikácie kvôli luxusným hotelom a plážam, na ktorých si môžete užiť príjemne teplú vodu Karibského mora.

21. Dubaj, Spojené arabské emiráty

Prakticky jediná blízkovýchodná destinácia v rebríčku je v poslednej dobe jednou z najpopulárnejších destinácií u nás, takže ju asi netreba zvlášť predstavovať. Mesto, ktoré vyrástlo v púšti vďaka petrodolárom, je považované za novodobé Chorvátsko, vďaka low-cost letom z Prahy či Bratislavy. Aj keď samotné mesto nemá čo veľmi turistovi ponúknuť, jeho umelé atrakcie sú stále veľkým lákadlom pre mnohých skromných cestovateľov.

Dubai Marina v rannom opare

Dubai Marina v rannom opare

20. Playa del Carmen, Mexiko

Playa del Carmen je obľúbenou karibskou plážovou destináciou, také typické prímorské mestečko s hotelmi a obchodíkmi pre turistov. Ide o drahšiu a luxusnejšiu destináciu než neďaleký veľký Cancún alebo batôžkarsky Tulúm. Zároveň je dobrou základňou pre návštevu starých mayských miest roztrúsených po celom Yucatáne (vrátane Tulúmu).

Pláž v Playa del Carmen

Pláž v Playa del Carmen

19. Svätý Martin

Svätý Martin je malý ostrov v Karibiku (konkrétne v Malých Antilách), na ktorom sa rozprestierajú hneď dve krajiny – severný francúzsky Saint Martin a južný holandský Sint Maarten. Na severe sa preto platí Eurom a rozpráva po francúzsky, zatiaľ čo na juhu sa platí dolármi a hlavným jazykom je angličtina. Ostov je známy aj svojou plážou Maho Beach, ktorá leží na konci pristávacej dráhy a turisti sem chodia pozorovať pristávajúce a vzlietajúce lietadlá. Viac sa o Svätom Martine dočítate v tomto článku.

Lietadlo nad plážou Maho Beach pristávajúce na letisko na Sv. Martine

Lietadlo nad plážou Maho Beach pristávajúce na letisko na Sv. Martine

18. Rio de Janeiro, Brazília

Prvý zástupca Južnej Ameriky sa nachádza na 18. mieste a ide hneď o zrejme najpopulárnejšie mesto celého kontinentu. Niekdajšie hlavné mesto Brazílie je jedným z naobľúbenejších destinácií sveta a kľudne by si zaslúžilo umiestnenie i niečo vyššie, pretože turistických lákadiel je tu naozaj mnoho. Neuveriteľne dlhé pláže, pôsobivé výhľady z cukrovej homole, socha Krista, chudobné a nebezpečné favely a samozrejme karneval, to všetko sem priláka milióny turistov každý rok a inak tomu nebude ani v roku 2017.

Pohľad na Rio z favely Santa Marta

Pohľad na Rio z favely Santa Marta

17. Ambergris Caye, Belize

Najväčší ostrov Belize leží v Karibiku, takže je hneď jasné, že táto destinácia je primárne určená plážovým povaľačom. A tí tu rozhodne nebudú sklamaní – turizmus sa rozvíja na tomto ostrove už niekoľko desaťročí, takže luxusné hotely, skvostné pláže a krásne more sú tu samozrejmosťou. Navyše sa tu nachádza druhý najväčší koralový útes sveta, čo znamená bohatý podmorský život a atraktívnu príležitosť pre všetkých šnorchlovačov a potápačov.

16. Marakéš, Maroko

Marakéš je jedno zo štyroch kráľovských miest Maroka a aj keď dnes nie je jeho hlavným mestom, je zrejme tým najznámejším. Srdcom mesta je námestie Džama el-Fna, kam prúdia davy turistov za nákupmi na miestnej tržnici. Mesto má však čo ponúknuť i tým, čo neholdujú nakupovaniu a nájdete tu napríklad i botanickú záhradu francúzskeho návrhára Yvesa Saint-Laurenta. Čaru tohto mesta neodolajú mnohí a v minulosti sem pravidelne cestovali napríklad Rolling Stones, ale i Churchill s Rooseveltom.

Ruch na tržnici v Marakéši

Ruch na tržnici v Marakéši

15. Roatán, Honduras

Ďalším karibským ostrovom v tomto rebríčku (celkovo ich tu nájdeme až päť) je Roatán, ktorý patrí Hondurasu. Tento stredoamerický štát nemá momentálne veľmi dobrú reputáciu a ide o dosť nebezpečnú destináciu. Roatán je však výnimkou a turisti sú tu relatívne v bezpečí. Ostrov je obľúbený najmä medzi potápačmi, pretože miestne more je bohaté na podmorský život a koraly, ale na svoje si prídu i priaznivci pláží a plážových aktivít.

14. Petrohrad, Rusko

Prvé európske mesto (od konca rebríčka) nájdeme na 14. mieste, kde sa umiestnilo niekdajšie hlavné mesto Ruského impéria. Petrohrad patrí podľa môjho názoru medzi jedno z najzaujímavejších a najkrajších miest Európy a stálo by za návštevu, aj keby sa tu nenachádzalo nič iné než Ermitáž, jedno z najslávnejších múzeí sveta, založené ešte cárovnou Katarínou Veľkou. Lenže ono sa tam toho nachádza oveľa oveľa viac. Nádherné obrovské kostoly, štýlové bulváry, promenády pri rieke Neve, Aurora, zdvíhanie mostov alebo jeden z najlepších baletov sveta – to všetko sú lákadlá, ktoré by nemali nikoho nechať chladným.

Zimný palác a galéria Ermitáž v Petrohrade

Zimný palác a galéria Ermitáž v Petrohrade

13. Hoi An, Vietnam

Hội An je mesto v centrálnom Vietname, ktorého historické centrum bolo zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Niekdajšie hlavné mesto obchodu ríše Čamov si udržalo svoju dôležitosť ako obchodný prístav i po tom, ako sa dostalo pod kontrolu Vietnamcov. Počas francúzskej kolonizácie však význam mesta upadol a dnes je v prvom rade turistickou atrakciou vďaka svojej tradičnej architektúre a remeslám.

12. Jamajka

Najväčší z karibských ostrovov v rebríčku sa dostal až na jeho 12. miesto. Jamajka je známa ako ostrov rastafariánov, pohodičky a tetrahydrocannabinolu, ale zároveň ako jedna z nebezpečnejších destinácií v tejto oblasti. Cestovať sa dá samozrejme všade, ale na Jamajke si návštevníci musia dávať obzvlášť pozor. Na druhú stranu má Jamajka nádherné pláže a krásne more, čo je vlastne v Karibiku takmer vždy očakávaná samozrejmosť.

11. Istanbul, Turecko

Najväčšie mesto Turecka sa v posledných rokoch tešilo výraznému nárastu popularity. A nedá sa tomu čudovať, okrem unikátnej atmosféry, kuchyne a kultúry, ktorý je dôsledkom miešania sa “východnej” a “západnej” kultúry, je Istanbul jedným z historicky najbohatších miest sveta. Kedysi Byzantium, neskôr Konštantínopol (známy aj ako Carihrad), bol najprv hlavným mestom Východorímskej (Byzantínskej) a neskôr Osmanskej ríše, takže jedným z centier kresťanstva a neskôr islamu a písali sa tu svetové dejiny, najmä tie stredoveké. Nedávno však turistická reputácia mesta utrpela kvôli množstvu teroristických útokov a pokusu o štátny prevrat. Napriek tomu sa v rebríčku podarilo Istanbulu umiestniť na 11. mieste a viac si o ňom môžete prečítať v tomto článku.

Pohľad na štvrť Galata v Istanbule

Pohľad na štvrť Galata v Istanbule

10. Phuket, Thajsko

Thajský ostrov Phuket, spolu s ďalšími ostrovmi a oblasťami v jeho okolí, sa dá taktiež považovať za “novodobé Chorvátsko”, teda za jednu z najpopulárnejších destinácií u nás vôbec. Pokiaľ sem vyrazíte, šanca, že narazíte na češtinu alebo slovenčinu, je extrémne vysoká. Extrémne vysoký je však i výskyt bohatých Rusov a Nemcov, ktorých veľká časť sem cestuje za sexturistikou. Vďaka týmto aspektom je táto oblasť Thajska do značnej miery turizmom skazená a ja osobne by som ju do svojho rebríčka rozhodne nezaradil.

Loďky na ostove Phi Phi

Loďky na ostove Phi Phi

9. Praha, Česko

Hlavné mesto Českej republiky sa začína v podobných rebríčkoch umiestňovať pravidelne a rozhodne zaslúžene. Jedno z najkrajších miest Európy sa teší veľkej obľúbe vďaka bohatej kultúre a histórii, ale i lacnému jedlu a (najmä) alkoholu. Určite pomáha i množstvo dostupných nízkonákladových letov a povesť bezpečnej destinácie. Bez preháňania sa dá povedať, že Praha je v zahraničí (i tom exotickom) viac známa, ako samotné Česko. Deviate miesto v rebríčku TripAdvisora je rozhodne výborným výsledkom.

Pohľad na nočnú Prahu z Vítkova

Pohľad na nočnú Prahu z Vítkova

8. Siem Reap, Kambodža

Niekdajšie hlavné mesto kedysi prekvitajúcej ríše Angkor a jeho chrám Angkor Wat patria k najpopulárnejším destináciam na svete vôbec a Siem Reap slúži ako vstupná brána k týmto pamiatkam. Vďaka tomu je toto maličké mestečko, ktoré by bolo bez Angkoru zrejme úplne bezvýznamné, najnavštevovanejším mestom v celej Kambodži a počet turistov, ktorí sem prídu, je niekoľkonásobne vyšší ako tých, ktorí prídu napríklad do hlavného mesta Phnom Penh alebo navštívia pláže na juhu krajiny.

Chrám Angkor Wat v Kambodži

Chrám Angkor Wat v Kambodži

7. Barcelona, Španielsko

Aj Barcelona je jednou z najpopulárnejších turistických destinácií a pre mnohých je Barcelona dokonalým mestom nielen pre turistiku, ale i pre život. Veľkomesto s bohatou kultúrou, množstvom barov a reštaurácií a aktívnym nočným životom a navyše priamo na brehu Stredozemného mora, s plážou kúsok od centra? Čo viac si môže človek priať, však?

Námestie Plaça de les Cascades v Barcelone

Námestie Plaça de les Cascades v Barcelone

6. Kréta, Grécko

Tento grécky ostrov taktiež nie je v našich končinách neznámy, aj keď väčšina ľudí ho obľubuje najmä kvôli plážam a teplému moru – je preto u nás známy skôr ako pobytová destinácia. Kto sem však cestuje len preto, aby ležal na pláži, robí veľkú chybu – Kréta má neskutočne bohatú históriu, ktorá siaha až k úsvitu európskych dejín.

5. New York City, USA

Dostávame sa na samotné čelo rebríčka a tu už sa nachádzajú notoricky známe destinácie. Najlepšie umiestnenou destináciou celej Ameriky je New York, jedno z bývalých hlavných miest USA a svetové finančnícke centrum. Moderné a vysoké mrakodrapy koncentrované na Manhattane sú jednou z najväčších atrakcií a najobľúbenejšou panorámou tohto veľkomesta. Netreba zabúdať však ani na Sochu slobody, Central Park alebo Chinatown a špičkovú medzinárodnú kuchyňu, na ktorú je toto skutočne kozmopolitné mesto právom hrdé.

Pohľad na Central Park v New Yorku z Rockefellerovej veže

Pohľad na Central Park v New Yorku z Rockefellerovej veže

4. Rím, Taliansko

Z moderného New Yorku k historickému Rímu – Večné mesto je v podstate jedným veľkým múzeom pod otvoreným nebom. Stačí sa prejsť jeho ulicami a môžete nájsť neskutočné množstvo pamiatok z dôb, keď české a slovenské územie bolo obývané ešte Markomanmi a Kvádmi. Diela nevyčísliteľných hodnôt potom nájdete aj v množstve kostolov, ktorými je Rím posiaty. Dá sa tak povedať, že v Ríme netreba chodiť do žiadneho múzea alebo galérie – stačí sa prejsť po ulici alebo náhodne zájsť do kostola a budete mať múzeum i galériu zdarma (tí, čo navštívili napríklad Kapitolské múzeá, by mohli však oponovať).

Panteón - Jedna z najgeniálnejších stavieb z Ríma stará dve tisícročia

Panteón – Jedna z najgeniálnejších stavieb z Ríma stará dve tisícročia

3. Paríž, Francúzsko

Na treťom mieste nečaká opäť žiadne prekvapenie. Notoricky známe hlavné mesto Francúzska je jednou z najviac navštevovaných destinácií na svete vôbec. U nás pomaly stráca na popularite vďaka jeho narastajúcej povesti špinavej a nebezpečnej destinácie. Táto reputácia bohužiaľ nie je úplne nezaslúžená, stále však platí, že Paríž je tak neskutočne kultúrne bohaté mesto, že by bola škoda ho nenavštíviť aspoň raz.

Bazilika Sacré-Cœur v Paríži

Bazilika Sacré-Cœur v Paríži

2. Londýn, Veľká Británia

Číslom dva v rebríčku je európske číslo jedna – Londýn je najnavštevovanjším európskym mestom vôbec. Aj napriek tomu, že veľká časť mesta bola zničená počas 2. svetovej vojny a vlastne ani nepôsobí ako jedno mesto, ale skôr niekoľko štvrtí náhodne zhluknutých pohromade. Nemá časť, ktorá by sa dala charakterizovať ako skutočné centrum a vzhľadom k spomínanému bombardovaniu ani veľa historických pamiatok. Príšernú anglickú kuchyňu zachraňuje fakt, že sa tu nachádzajú všetky možné druhy reštaurácií z celého sveta, keďže Londýn je zrejme najkozmopolitnejším mestom Európy a možno aj preto je tak obľúbený.

Westminsterské opátstvo a Big Ben v Londýne

Westminsterské opátstvo a Big Ben v Londýne

1. Bali, Indonézia

Dvojicu destinácií charakterizovaných ako “novodobé Chorvátsko” (Dubaj a južné Thajsko) dopĺňa Bali, ktoré sa umiestnilo na úplnej špici tohto rebríčka. Ide o ďalšiu z destinácií, ktorá sa na Slovensku a v Česku v posledných rokoch teší extrémnemu nárastu popularity. Našincov lákajú najmä nízke ceny a teplé podnebie sľubujúce tropický raj. Veľa ľudí sa však z Bali vracia sklamaných najmä kvôli špine a neskutočne veľkej orientácii na turizmus, kde je pre domácich turista zmorfovaný do chodiacej peňaženky.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie