Vanuatu

10 najlepších aktivít na Efate

0
Port Vila

Efate je hlavný ostrov krajiny Vanuatu, kedysi známej aj pod názvom Nové Hebridy. Vanuatu je súostrovie niekoľkých desiatok ostrovov nachádzajúcich sa severovýchodne od Austrálie. Na rozdiel od neďalekého Fidži sa nejedná o tak vyhľadávanú dovolenkovú destináciu, čo sa však v posledných rokoch mení. Vanuatu tak ponúka stále autentickú kultúru a nie je natoľko zvyknuté na turistov, až na tých lenivejších, čo sem prídu vždy na pár hodín v rámci oceánskej plavby na luxusnej lodi. Keď sme sa viezli miestnym autobusom MHD, keď nás zbadali miestne tetky, začali sa nekontrolovane smiať a smiali sa, až kým nevystúpili z autobusu. Výhodou je, že turisti tým pádom ešte nestihli nafúknuť miestne ceny a preto je tu lacnejšie, než napríklad na spomínanom Fidži.

Zaujímavým fenoménom v krajine je, že aj keď miestni obyvatelia sú Melanézania (teda pripomínajú afrických černochov, majú čiernu pleť a hrubé kučeravé vlasy, takže ich hlavy vyzerajú ako mikrofóny), pomerne často je tu možné vidieť bielych jedincov. Títo vyzerajú úplne rovnako, ako miestni obyvatelia (široké nosy, silné čeľuste, hrubé kučeravé vlasy, atď.), ale sú úplne bieli a ich vlasy majú blond farbu. Najprv sme si mysleli, že je to len nejaká miestna móda, ale dozvedeli sme sa, že sa tu proste a jednoducho bežne rodia i takíto albíni.

Hlavným ostrovom Vanuatu je Efate, na ktorom sa nachádza i hlavné mesto Port Vila. Poďme sa teda pozrieť, čo je možné vidieť a robiť na tomto ostrove.

1) Prejsť sa po promenáde v Port Vila

Nedá sa povedať, že by hlavné mesto Vanuatu hýrilo možnosťami aktivít. Jednou z nich je však návšteva promenády pri oceáne, ktorá je veľmi príjemná a kde si môžete taktiež dať obed v miestnej reštaurácii alebo kúpiť suvenír. Takisto je tu množstvo operátorov ponúkajúcich rôzne aktivity, od potápania až po let vrtuľníkom.

2) Nakúpiť na miestnych trhoch

Na Vanuatu nie sú žiadne obchodné domy a väčšina tovaru je predávaná na rôznych trhoch. Ten najväčší samozrejme nájdeme v Port Vile, ale existuje taktiež mnoho ďalších a menších tržníc, ktoré sú rozosiate po celom ostrove.

3) Zahrať si golf

Miestne golfové ihrisko je prístupné všetkým milovníkom tohto športu a to za ceny, ktoré sú oveľa priaznivejšie, než v susedných krajinách.

4) Polihovať alebo športovať na pláži

Plážová turistika je hlavnou devízou krajiny a Efate má niekoľko krásnych pláži, s čiernym i bielym pieskom. Pláže sú málokedy zaľudnené (resp. asi nikdy, aspoň ja som takmer nikdy veľa ľudí na nich nevidel), takže sa tu môžete oddať dokonalému relaxu. Aktívnejší sa samozrejme môžu venovať vodným športom, od surfovania až po potápanie. Na Vanuatu sa dokonca nachádza miesto s názvom Post Office (Pošta), kde sa môžete ponoriť k poštovej búdke ležiacej na dne oceána.

5) Zhoršiť svoju angličtinu

Vanuatu má asi štvrť milióna obyvateľov, ale rozpráva sa tu aktívne 113 jazykmi – je tak krajinou s najvyššou hustotou počtu jazykov na obyvateľa na svete, resp. z opačnej perspektívy má v priemere len 2 tisíc obyvateľov na každý jazyk. Oficiálnym jazykom je bislama, čo je druh kreolskej angličtiny – jazyk, ktorý vznikol aplikáciou melanezskych gramatických pravidiel na angličtinu. Nápisy v tomto jazyku tak vyzerajú pre anglicky hovoriaceho človeka veľmi vtipne, posúďte z obrázkov sami.

6) Navštíviť pražiareň kávy

Vanuatu je producentom kávy a je na jej kvalitu veľmi pyšné. Aj keď to sám nemôžem posúdiť, keďže tomtu nápoju neholdujem, návšteva pražiarne, kde sa káva spracováva ručne bola aj pre mňa veľmi zaujímavá. Pražiareň sa nachádza neďaleko Port Vily a vyrába kávu Tanna, pomenovanú podľa ostrova, z ktorého táto káva pochádza (na Efate sa len spracováva). V pražiarni si samozrejme môžete niekoľko druhov tejto balenej kávy zakúpiť ako suvenír, prípadne ju rovno ochutnať spolu s nejakým koláčikom – ideálne raňajky!

7) Dať si pečeného netopiera

Na Vanuatu žije veľká populácia veľkých netopierov, ktoré sa živia ovocím. V angličtine sa nazývajú flying fox, teda lietajúce líšky. Tieto netopiere sú na Vanuatu obľúbenou špecialitou a väčšinou sa pripravujú na víne. Už vás nebaví králik? Skúste netopiera! Chutí trošku ako hovädzie a je lepšie sa naň veľmi nepozerať, vyzerá trošku pekelne. Môžete si vybrať, či si ho dáte v luxusnej reštaurácii alebo vo “food courte” na miestnej tržnici.

8) Navštíviť vodopády

Taktiež neďaleko Port Vily sa nachádza kaskádovitý vodopád Evergreen Waterfall, nazývaný aj Mele. Vodopády (resp. skôr kaskády) sú zasadené to veľmi pekného zeleného prostredia a ich okolie je dobre udržiavané.

9) Zničiť sa na bicykli cestou na rastlinnú farmu

Efate je ostrov sopečného pôvodu, takže tu nájdeme aj kopce a na  jednom z nich farmu s názvom The Summit (vrchol). Tento názov neklame a farma sa nachádza naozaj na vrchole kopca, kde sa pestujú rôzne stromy a rastliny, z ktorých tu vyrábajú oleje, mydlá, krémy, parfémy a rôzne ďalšie prírodné produkty. Výrobky nie sú práve najlacnejšie, ale sú výbornými suvenírmi, pretože na ne určite nebude sadať prach. Pokiaľ ale nič nekúpite, stále stojí táto farma za návštevu – môžete si pozrieť proces výroby jednotlivých výrobkov alebo sa jednoducho kochať výhľadmi na okolitý les a more. Cestu nahor sme absolvovali na bicykloch a za sparného dňa rozhodne nebola ľahká, takže pokiaľ sa na to necítite, zvoľte radšej taxík.

10) Preskúmať blowholes

Fenomén blowholes sa pomerne bežne vyskytuje v Oceánii i na iných ostrovoch. Ide v podstate o diery vyhĺbené oceánom v skalách, cez ktoré potom prúdi pri príboji voda a vytvára gejzíry, ktoré striekajú do vyšších či nižších výšok. Pokiaľ ste blowholes ešte nikdy nevideli, určite si toto zaujímavé divadlo nenechajte ujsť.

Efate je jednoducho tropický raj, ako väčšina ostrovov v južnom Pacifiku. Na rozdiel od Cookových ostrovov, Fidži alebo Francúzskej Polynézie však nie je tak známy medzi turistami a preto ich je tu oveľa menej a aj ceny sú úmerne nižšie, pričom krásou svojich pláží sa im bez problémov vyrovná. Na druhú stranu nie táto krajina tak zaostalá, ako napríklad Tonga alebo Šalamúnove ostrovy, takže turistická infraštruktúra určitej kvality tu už existuje a je tu možné komfortne tráviť čas. Ostrov je navyše dosť veľký, aby sa tu našlo dosť aktivít i na niekoľko dní, pokiaľ vás ležanie na pláži prestane baviť.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Vanuatu.


Ako sa sem dostať?

Na Efate sa dostanete len letecky, medzinárodné letisko sa nachádza neďaleko hlavného mesta Port Vila.

Letecké spojenie zabezpečuje národný prepravca Air Vanuatu, ktorý lieta do Austrálie, na Nový Zéland a Fidži. Okrem toho sem lietajú Virgin Australia (z Brisbane), Air New Zealand (z Aucklandu) a Fiji Airways (z Nadi).


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov na Vanuatu trvá od novembra do apríla, takže tomu je lepšie sa vyhnúť.


Ako sa tu pohybovať?

Na veľa miest na Efate sa dá dostať na bicykli. Aj keď teploty bývajú vysoké, s trochou kondície sa to dá zvládnuť.

Pokiaľ si na bicyklovanie netrúfate, môžete si prenajať skúter alebo automobil, cesty sú zväčša v dobrom stave v okolí Port Vily, niekde však sú ešte stále nespevnené.

Jazdí tu pomerne často MHD, malé autobusy spoznáte hlavne podľa evidenčného čísla s písmenom B. Nemajú pevný cestovný poriadok, jednoducho zastavíte autobus (resp. van) a oznámite šoférovi destináciu – pokiaľ má cestu niekde okolo, tak vás vezme, prípadne modifikuje trasu tak, aby vás zaviezol tam, kam potrebujete. Ceny sú pomerne nízke a nezbadali sme žiadne snahy žiadať vyššie sumy od turistov než od domácich.

K dispozícii je i dostatok taxíkov, s tými je však potrebné zjednávať cenu.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na Vanuatu je možné nájsť v širokom rozpätí. Pokiaľ budete chcieť hotel priamo na pláži, bude stáť samozrejme viac, ako v meste. Ceny sú však stále nižšie, ako v okolitých krajinách.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie